Advanced Custom - en to fr_FR translation catalogue (1318 entries)

en: An another version of ACF Extended has been detected. Please activate only one version.
fr_FR: Une autre version de ACF Extended a été détectée. Veuillez n'activer qu'une seule version.

en: ACF Extended Pro has been detected. Please activate only one version.
fr_FR: ACF Extended Pro a été détecté. Veuillez n'activer qu'une seule version.

en: Yes
fr_FR: Oui

en: No
fr_FR: Non

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Select Image
fr_FR: Sélectionner une image

en: Select File
fr_FR: Choisir un fichier

en: Edit File
fr_FR: Modifier le fichier

en: Update File
fr_FR: Mettre à jour le fichier

en: Edit Image
fr_FR: Modifier l’image

en: Update Image
fr_FR: Mettre à jour l’image

en: Maximum selection reached
fr_FR: Nombre de sélections maximales atteint

en: Add Image to Gallery
fr_FR: Ajouter une image à la galerie

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Layout data has been copied to your clipboard.
fr_FR: Les données de la section ont été copiées dans votre presse-papiers.

en: You can now paste it on another page, using the "Paste" button action.
fr_FR: Vous pouvez maintenant le coller sur une autre page, en utilisant l'action du bouton "Coller".

en: Please copy the following data to your clipboard.
fr_FR: Veuillez copier les données suivantes dans votre presse-papiers.

en: You can then paste it on another page, using the "Paste" button action.
fr_FR: Vous pouvez ensuite le coller sur une autre page, en utilisant l'action du bouton "Coller".

en: Layouts data have been copied to your clipboard.
fr_FR: Les données des sections ont été copiées dans votre presse-papiers.

en: Please paste previously copied layout data in the following field:
fr_FR: Veuillez coller les données de section précédemment copiées dans le champ suivant:

en: Data has been copied to your clipboard.
fr_FR: Les données ont été copiées dans le presse-papiers.

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
fr_FR: %1$s est <strong>obsolète</strong> depuis la version %2$s! Utilisez plutôt %3$s.

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
fr_FR: %1$s est <strong>obsolète</strong> depuis la version %2$s sans alternative disponible.

en: no label
fr_FR: pas de label

en: Field Groups
fr_FR: Groupes de champs

en: edit
fr_FR: éditer

en: Name
fr_FR: Nom

en: Key
fr_FR: Clé

en: Located
fr_FR: Situé

en: Not found
fr_FR: Introuvable

en: in theme:
fr_FR: dans le thème:

en: in plugin:
fr_FR: dans le plugin:

en: in:
fr_FR: dans:

en: Input is invalid: Must be a json string or an array.
fr_FR: L’entrée n’est pas valide : doit être une chaîne json ou un tableau.

en: Custom Fields
fr_FR: Champs personnalisés

en: Super Admin
fr_FR: Super-admin

en: Advanced Custom Fields
fr_FR: Champs personnalisés avancés

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Exported 1 field group. | Exported %s field groups.
fr_FR[0]: Groupe exporté 1 champ.
fr_FR[1]: Groupes exportés %s champ.

en: Export Local Field Groups
fr_FR: Exporter des groupes de champs locaux

en: Imported 1 field group | Imported %s field groups
fr_FR[0]: Importé 1 groupe de champs
fr_FR[1]: Importé %s groupes de champs

en: No field group selected
fr_FR: Aucun groupe de champs sélectionné

en: The following code can be used to register a local version of the selected field group(s). A local field group can provide many benefits such as faster load times, version control & dynamic fields/settings. Simply copy and paste the following code to your theme's functions.php file or include it within an external file.
fr_FR: Le code suivant peut être utilisé pour enregistrer une version locale du groupe de champs sélectionné. Un groupe de champ local apporte pas mal de bénéfices tels qu'un temps de chargement plus rapide, le contrôle de version et les champes/paramètres dynamiques. Copiez/collez simplement le code suivant dans le functions.php de votre thème.

en: Copy to clipboard
fr_FR: Copier dans le presse-papiers

en: Copied
fr_FR: Copié

en: Export File
fr_FR: Exporter sous forme de fichier

en: Generate PHP
fr_FR: Générer le PHP

en: You can copy and paste the following code to your theme's <code>functions.php</code> file or include it within an external file.
fr_FR: Vous pouvez copier et coller le code suivant dans le fichier <code>functions.php</code> de votre theme ou l’inclure dans un fichier externe.

en: Import File
fr_FR: Importer le fichier

en: No file selected
fr_FR: Aucun fichier sélectionné

en: Error uploading file. Please try again
fr_FR: Erreur lors du téléchargement, veuillez réessayer

en: Incorrect file type
fr_FR: Type de fichier incorrect

en: Import file empty
fr_FR: Importer un fichier vide

en: Edit Option
fr_FR: Modifier Option

en: Add Option
fr_FR: Ajouter une option

en: Add New
fr_FR: Ajouter

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Read more
fr_FR: Lire la suite

en: Debug
fr_FR: Débogage

en: Advanced settings
fr_FR: Paramètres avancés

en: Enable advanced fields settings & validation
fr_FR: Activer les paramètres de champs avancés &validation

[ctx: Category]
en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Search categories
fr_FR: Chercher dans les catégories

en: All categories
fr_FR: Toutes les catégories

en: Parent category
fr_FR: Catégorie parente

en: Parent category:
fr_FR: Catégorie parente :

en: Edit category
fr_FR: Modifier la catégorie

en: Update category
fr_FR: Mettre à jour la catégorie

en: Add New category
fr_FR: Ajouter une catégorie

en: New category name
fr_FR: Nom de la nouvelle catégorie

en: category
fr_FR: catégorie

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Block Editor
fr_FR: Éditeur de blocs

en: Above fields
fr_FR: Au dessus des champs

en: Tooltip
fr_FR: Info-bulle

en: Field group
fr_FR: Groupe de champs

en: Custom meta data
fr_FR: Méta données personnalisées

en: Add custom meta data to the field group.
fr_FR: Ajoutez des métadonnées personnalisées au groupe de champs.

en: + Meta
fr_FR: + Méta

en: Value
fr_FR: Valeur

en: Add personal note. Only visible to administrators
fr_FR: Ajoutez une note personnelle. Visible uniquement par les administrateurs

en: Field group data
fr_FR: Données du groupe de champs

en: View raw field group data, for development use
fr_FR: Afficher les données brutes du groupe de champs, à des fins de développement

en: Data
fr_FR: Données

en: Advanced Settings
fr_FR: Paramètres avancés

en: Display title
fr_FR: Afficher le titre

en: Render this title on edit post screen
fr_FR: Afficher ce titre sur l’écran d’édition

en: Sync available
fr_FR: Synchronisation disponible

en: Local json file is different from the version in database.
fr_FR: Le fichier json local est différent de la version dans la base de données.

en: Synchronize
fr_FR: Synchroniser

en: Review changes
fr_FR: Examiner les modifications

en: Select user roles that are allowed to view and edit this field group in post edition
fr_FR: Sélectionnez les rôles d’utilisateur autorisés à afficher et à modifier ce groupe de champs dans une édition ultérieure

en: Select %s
fr_FR: Sélectionner %s

en: Export PHP
fr_FR: Exporter php

en: Export Json
fr_FR: Exporter Json

en: Sync to database
fr_FR: Synchroniser avec la base de données

en: Title
fr_FR: Titre

en: Fields
fr_FR: Champs

en: Location
fr_FR: Emplacement

en: Load
fr_FR: Charger

en: PHP Sync
fr_FR: Synchronisation PHP

en: Json Sync
fr_FR: Synchronisation Json

en: Theme/Plugin
fr_FR: Thème/Plugin

en: Synchronized
fr_FR: Synchronisé

en: Warning: Duplicated PHP code found in theme/plugin.
fr_FR: Avertissement: Code PHP dupliqué trouvé dans le thème / plugin.

en: Awaiting save
fr_FR: En attente d’enregistrement

en: Save path
fr_FR: Chemin d’enregistrement

en: Sync
fr_FR: Synchroniser

en: Import
fr_FR: Importer

en: Review
fr_FR: Avis

[ctx: post status]
en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Display Title
fr_FR: Afficher le titre

en: Bidirectional
fr_FR: Bidirectionnel

en: ACF Extended: Set the field as bidirectional
fr_FR: ACF Extended: Définir le champ comme bidirectionnel

en: Field data unavailable
fr_FR: Aucune donnée disponible

en: Post object unavailable
fr_FR: Aucun objet de post disponible

en: Field Data
fr_FR: Données de champ

en: Restrict user roles that are allowed to view and edit this field
fr_FR: Restreindre les rôles d’utilisateur autorisés à afficher et à modifier ce champ

en: Change field settings based on location
fr_FR: Modifier les paramètres de champ en fonction de l’emplacement

en: Add settings
fr_FR: Ajouter des paramètres

en: Advanced Validation
fr_FR: Validation avancée

en: Validate value against rules
fr_FR: Valider la valeur contre les règles

en: Add validation
fr_FR: Ajouter une validation

en: Rules
fr_FR: Règles

en: + AND
fr_FR: ET +

en: Advanced Link
fr_FR: Lien avancé

en: Filter by Post Type
fr_FR: Filtrer par type d’article

en: All post types
fr_FR: Types d’article

en: Filter by Taxonomy
fr_FR: Filtrer par taxonomie

en: All taxonomies
fr_FR: Toutes les taxonomies

en: Select Link
fr_FR: Sélectionnez le lien

en: Opens in a new window/tab
fr_FR: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre/onglet

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Post
fr_FR: Article

en: Term
fr_FR: Terme

en: Link text
fr_FR: Texte du lien

en: Target
fr_FR: Cible

en: Open in a new window
fr_FR: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Button
fr_FR: Bouton

en: Submit
fr_FR: Envoyer

en: Button value
fr_FR: Valeur du bouton

en: Set a default button value
fr_FR: Définir une valeur de bouton par défaut

en: Button type
fr_FR: Type de bouton

en: Choose the button type
fr_FR: Choisissez le type de bouton

en: Input
fr_FR: Entrée

en: Button attributes
fr_FR: Attributs du bouton

en: class
fr_FR: classe

en: Before HTML
fr_FR: Avant HTML

en: Custom HTML before the button
fr_FR: HTML personnalisé avant le bouton

en: After HTML
fr_FR: Après HTML

en: Custom HTML after the button
fr_FR: HTML personnalisé après le bouton

en: Ajax Request
fr_FR: Requête Ajax

en: Trigger ajax event on click
fr_FR: Déclencher l’événement ajax au clic

en: See documentation
fr_FR: Voir la documentation

en: You may use "## Title" to create a group of options.
fr_FR: Vous pouvez utiliser "## Titre" pour créer des groupes d'options.

en: Seamless Style
fr_FR: Style transparent

en: Enable better CSS integration: remove borders and padding
fr_FR: Permettre une meilleure intégration CSS : supprimer les bordures et le remplissage

en: Edition modal
fr_FR: Édition modale

en: Edit fields in a modal
fr_FR: Modifier des champs dans un modal

en: Edition modal: Close button
fr_FR: Édition modale : bouton Fermer

en: Display close button
fr_FR: Afficher le bouton Fermer

en: Edition modal: Text button
fr_FR: Édition modale : bouton Texte

en: Text displayed in the edition modal button
fr_FR: Texte affiché dans le bouton modal d’édition

en: Edition modal: Size
fr_FR: Édition modale : Taille

en: Choose the modal size
fr_FR: Choisissez la taille modale

en: Code Editor
fr_FR: Éditeur de code

en: Default Value
fr_FR: Valeur par défaut

en: Appears when creating a new post
fr_FR: Apparaît à la création d’un nouvel article

en: Placeholder
fr_FR: Etiquette

en: Appears within the input
fr_FR: Apparaît dans l’entrée

en: Editor mode
fr_FR: Mode éditeur

en: Choose the syntax highlight
fr_FR: Choisissez la mise en surbrillance de la syntaxe

en: Text/HTML
fr_FR: Texte/HTML

en: PHP (mixed)
fr_FR: PHP (mixte)

en: PHP (plain)
fr_FR: PHP (simple)

en: Show Lines
fr_FR: Afficher les lignes

en: Indent Unit
fr_FR: Unité de retrait

en: Character Limit
fr_FR: Limite de caractères

en: Leave blank for no limit
fr_FR: Laisser blanc pour ne fixer aucune limite

en: Rows
fr_FR: Lignes

en: Sets the textarea height
fr_FR: Définir la hauteur de la zone de texte

en: Max rows
fr_FR: Rangées Max

en: Sets the textarea max height
fr_FR: Définit la hauteur maximale de la zone de texte

en: Return Value
fr_FR: Valeur de retour

en: HTML Entities
fr_FR: Entités HTML

en: New Lines to &lt;br&gt;
fr_FR: Nouvelles lignes vers &lt;br&gt;

en: Column
fr_FR: Colonne

en: Columns
fr_FR: Colonnes

en: Endpoint
fr_FR: Terminaison

en: Define an endpoint for the previous columns to stop.
fr_FR: Définissez un point de terminaison pour les colonnes précédentes à arrêter.

en: Dynamic Render
fr_FR: Rendu Dynamique

en: File size
fr_FR: Taille du fichier

en: Min size
fr_FR: Taille minimum

en: Max size
fr_FR: Taille maximum

en: Uploader Type
fr_FR: Type de téléchargement

en: Choose the uploader type
fr_FR: Choisissez le type de téléchargeur

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Browser
fr_FR: Navigateur

en: Layout
fr_FR: Disposition

en: Toggle layout
fr_FR: Basculer la disposition

en: Inline Title Edit
fr_FR: Edition du titre en ligne

en: Toggle Layout
fr_FR: Basculer la disposition

en: Copy/Paste Layout
fr_FR: Copier/coller la disposition

en: Lock Layouts
fr_FR: Verrouiller les dispositions

en: Close Layout Button
fr_FR: Bouton Fermer

en: Clone
fr_FR: Cloner

en: Additional Actions
fr_FR: Actions supplémentaires

en: Close Label
fr_FR: Texte de Fermeture

en: Copy Layout
fr_FR: Copier la disposition

en: Copy layout
fr_FR: Copier la disposition

en: Clone layout
fr_FR: Cloner la disposition

en: Copy layouts
fr_FR: Copier les mises en page

en: Paste layouts
fr_FR: Coller des dispositions

en: Asynchronous Settings
fr_FR: Paramètres asynchrones

en: Disable Title Ajax
fr_FR: Désactiver le titre ajax

en: Asynchronous Layout
fr_FR: Dispositions asynchrones

en: Add layout
fr_FR: Ajouter une mise en page

en: Duplicate layout
fr_FR: Dupliquer la mise en page

en: Remove layout
fr_FR: Supprimer l'élément

en: Click to toggle
fr_FR: Cliquez ici pour basculer

en: Advanced Flexible Content
fr_FR: Contenu flexible avancé

en: Show advanced Flexible Content settings
fr_FR: Afficher les paramètres avancés de contenu flexible

en: Stylised Button
fr_FR: Bouton stylisé

en: Better actions buttons integration
fr_FR: Meilleure intégration des boutons d’actions

en: Hide Empty Message
fr_FR: Masquer le message vide

en: Click the "Add Row" button below to start creating your layout
fr_FR: Cliquez sur le bouton « Ajouter une rangée » ci-dessous pour commencer à créer votre mise en page

en: Hide "Add Row"
fr_FR: Cacher "Ajouter Ligne"

en: Hide "Collapse"
fr_FR: Cacher "Fermer"

en: Hide "Delete"
fr_FR: Cacher "Supprimer"

en: Hide "Duplicate"
fr_FR: Cacher "Dupliquer"

en: Hide "Rename"
fr_FR: Cacher "Renommer"

en: Hide "Disable"
fr_FR: Cacher "Désactiver"

en: Hide "Top Actions"
fr_FR: Cacher "Actions Hautes"

en: Hide Buttons
fr_FR: Masquer les boutons

en: Hide Top Actions
fr_FR: Cacher les actions hautes

en: Hide "Expand All"
fr_FR: Cacher "Développer Tous"

en: Hide "Collapse All"
fr_FR: Cacher "Fermer Tous"

en: Edit Modal
fr_FR: Editer Modal

en: Edit layout content in a modal
fr_FR: Modifier le contenu de la mise en page dans une fenêtre modale

en: Small
fr_FR: Petit

en: Medium
fr_FR: Moyen

en: Large
fr_FR: Grand

en: Extra Large
fr_FR: Très Grand

en: Full
fr_FR: Complète

en: Default Size
fr_FR: Taille par défaut

en: Select Modal
fr_FR: Fenêtre de sélection

en: Select layouts in a modal
fr_FR: Sélectionner des mises en page dans une fenêtre modale

en: Modal Title
fr_FR: Titre de la fenêtre

en: Size
fr_FR: Taille

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Enter category
fr_FR: Entrez la catégorie

en: All Layouts
fr_FR: Toutes les dispositions

en: Settings Modal
fr_FR: Fenêtre de paramètres

en: Display a settings modal for each layouts
fr_FR: Afficher une fenêtre de paramètres pour chaque dispositions

en: Close Button
fr_FR: Bouton Fermer

en: Clone fields
fr_FR: Cloner les champs

en: Modal size
fr_FR: Taille fenêtre

en: Rename
fr_FR: Renommer

en: Disable
fr_FR: Désactiver

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Render the layout using custom template, style & javascript files
fr_FR: Effectuez le rendu de la mise en page à l’aide de fichiers de modèle, de style et javascript personnalisés

en: Dynamic Preview
fr_FR: Aperçu dynamique

en: Use layouts render settings to display a dynamic preview in the administration
fr_FR: Utilisez les réglages de rendu des présentations pour afficher un aperçu dynamique dans l’administration de publication

en: Layouts Placeholder
fr_FR: Espace réservé pour les dispositions

en: Display a placeholder with an icon
fr_FR: Afficher un espace réservé avec une icône

en: Render
fr_FR: Affichage

en: Edit layout
fr_FR: Modifier la mise en page

en: Default Layouts State
fr_FR: État des dispositions par défaut

en: Default (User preference)
fr_FR: Par défaut (préférence de l’utilisateur)

en: User preference
fr_FR: Préférence utilisateur

en: Collapsed
fr_FR: Fermé

en: Opened
fr_FR: Ouvert

en: Always opened
fr_FR: Toujours ouvert

en: Layouts Thumbnails
fr_FR: Mises en page Thumbnails

en: Set a thumbnail for each layouts
fr_FR: Définir une miniature pour chaque mise en page

en: Thumbnail
fr_FR: Miniature

en: Click the "%s" button below to start creating your layout
fr_FR: Cliquer sur le bouton “%s” ci-dessous pour commencer à créer votre mise en page

en: Drag to reorder
fr_FR: Faites glisser pour réorganiser

en: Expand All
fr_FR: Développer tous

en: Collapse All
fr_FR: Fermer tous

en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

en: More layout actions...
fr_FR: Plus d'actions...

en: Forms
fr_FR: Formulaires

en: Allow Forms
fr_FR: Autoriser les formulaires

en: All forms
fr_FR: Tous les formulaires

en: Appearance
fr_FR: Apparence

en: Select the appearance of this field
fr_FR: Sélectionnez l'apparence de ce champ

en: Checkbox
fr_FR: Case à cocher

en: Radio Buttons
fr_FR: Boutons radio

[ctx: noun]
en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: Enter each default value on a new line
fr_FR: Entrer chaque valeur par défaut sur une nouvelle ligne

en: Form ID
fr_FR: ID du formulaire

en: Form name
fr_FR: Nom du formulaire

en: Allow Null?
fr_FR: Autoriser une valeur « null »?

[ctx: verb]
en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: Search Input Placeholder
fr_FR: Espace réservé pour les entrées de recherche

en: Appears within the search input
fr_FR: Apparaît dans l’entrée de recherche

en: Select multiple values?
fr_FR: Sélectionnez plusieurs valeurs?

en: Stylised UI
fr_FR: UI Stylised

en: Use AJAX to lazy load choices?
fr_FR: Utilisez AJAX pour des choix de charge paresseux?

en: Other
fr_FR: Autre

en: Add 'other' choice to allow for custom values
fr_FR: Ajouter 'les autres' pour un autre choix afin d'autoriser les valeurs personnalisées

en: Save Other
fr_FR: Enregistrer Autres

en: Save 'other' values to the field's choices
fr_FR: Enregistrer 'les autres' pour les valeurs dans les choix du champ

en: Toggle
fr_FR: Basculer

en: Prepend an extra checkbox to toggle all choices
fr_FR: Ajouter une case supplémentaire pour sélectionner tous les choix

en: Allow Custom
fr_FR: Autoriser les mots clés personnalisés

en: Allow 'custom' values to be added
fr_FR: Autoriser l’ajout de valeurs « personnalisées »

en: Save Custom
fr_FR: Enregistrer l'ensemble personnalisé

en: Save 'custom' values to the field's choices
fr_FR: Enregistrez les valeurs «personnalisées» dans les choix du champ

en: Hidden
fr_FR: Masqué

en: Default value in the hidden input
fr_FR: Valeur par défaut dans l’entrée masquée

en: Featured Thumbnail
fr_FR: Miniature mise en avant

en: Make this image the featured thumbnail
fr_FR: Faire de cette image l’image mise en avant

en: Allow & Save Custom value
fr_FR: Autoriser &Enregistrer la valeur personnalisée

en: Save 'custom' values as new post
fr_FR: Enregistrer les valeurs « personnalisées » en tant que nouvelle publication

en: New Post Arguments
fr_FR: Nouveaux arguments post

en: See available hooks in the <a href="https://www.acf-extended.com/features/fields/post-object#custom-value-hooks" target="_blank">documentation</a>.
fr_FR: Voir les filtres disponibles dans la <a href="https://www.acf-extended.com/features/fields/button" target="_blank">documentation</a>.

en: Post Statuses
fr_FR: Statuts de l’article

en: Allow Post Status
fr_FR: Autoriser le statut de publication

en: All post statuses
fr_FR: Tous les statuts de publication

en: Post status object
fr_FR: Objet d’état de publication

en: Post status name
fr_FR: Nom du statut de publication

en: Post Types
fr_FR: Types d’article

en: Allow Post Type
fr_FR: Autoriser le type de publication

en: Post type object
fr_FR: Objet de type de publication

en: Post type name
fr_FR: Nom du type d’article

en: Select the reCaptcha version
fr_FR: Sélectionnez la version reCaptcha

en: Theme
fr_FR: Thème

en: Select the reCaptcha theme
fr_FR: Sélectionnez le thème reCaptcha

en: Light
fr_FR: Clair

en: Dark
fr_FR: Sombre

en: Select the reCaptcha size
fr_FR: Sélectionnez la taille reCaptcha

en: Hide logo
fr_FR: Masquer le logo

en: Hide the reCaptcha logo
fr_FR: Masquer le logo reCaptcha

en: Site key
fr_FR: Clé de site

en: Enter the site key. <a href="https://www.google.com/recaptcha/admin" target="_blank">reCaptcha API Admin</a>
fr_FR: Entrez la clé de site. <a href="https://www.google.com/recaptcha/admin" target="_blank">Administration de l’API reCaptcha</a>

en: Secret key
fr_FR: Clé secrète

en: Enter the secret key. <a href="https://www.google.com/recaptcha/admin" target="_blank">reCaptcha API Admin</a>
fr_FR: Entrez la clé secrète. <a href="https://www.google.com/recaptcha/admin" target="_blank">Administration de l’API reCaptcha</a>

en: An error has occured
fr_FR: Une erreur s’est produite

en: Invalid reCaptcha, please try again
fr_FR: Une erreur est survenue, veuillez réessayer

en: Better row button integration
fr_FR: Meilleure intégration des boutons de ligne

en: Slug
fr_FR: Identifiant

en: Placeholder Text
fr_FR: Texte d'espace réservé

en: Prepend
fr_FR: Ajouter avant

en: Appears before the input
fr_FR: Apparaît avant l’entrée

en: Append
fr_FR: Ajouter

en: Appears after the input
fr_FR: Apparaît après l’entrée

en: Value must not exceed %d characters
fr_FR: La valeur ne doit pas dépasser %d caractères

en: Allow Taxonomy
fr_FR: Autoriser la taxonomie

en: Taxonomy object
fr_FR: Objet taxonomie

en: Taxonomy name
fr_FR: Nom de la taxonomie

en: Taxonomy Terms
fr_FR: Termes de taxonomie

en: Allow Terms
fr_FR: Autoriser les conditions

en: All terms
fr_FR: Tous les termes

en: All
fr_FR: Tout

en: Term object
fr_FR: Objet de terme

en: Term name
fr_FR: Nom du terme

en: Term ID
fr_FR: ID terme

en: Save Terms
fr_FR: Enregistrer Conditions

en: Connect selected terms to the post
fr_FR: Connecter les termes sélectionnés au post

en: Load Terms
fr_FR: Charger Conditions

en: Load value from posts terms
fr_FR: Valeur de chargement de messages termes

en: Code mode
fr_FR: Mode code

en: Switch font family to monospace and allow tab indent. For a more advanced code editor, please use the <code>Code Editor</code> field type
fr_FR: Basculez la famille de polices vers le monospace et autorisez le retrait de tabulation. Pour un éditeur de code plus avancé, veuillez utiliser le type de <code>Code Editor</code> champ

en: User Roles
fr_FR: Rôles de l’utilisateur

en: Allow User Role
fr_FR: Autoriser le rôle d’utilisateur

en: All user roles
fr_FR: Afficher tous les rôles utilisateur

en: ACF Extended requires <a href="https://www.advancedcustomfields.com/pro/" target="_blank">Advanced Custom Fields PRO</a> (minimum: 5.8).
fr_FR: ACF Extended nécessite <a href="https://www.advancedcustomfields.com/pro/" target="_blank">Advanced Custom Fields PRO</a> (minimum : 5.8).

en: Permalink:
fr_FR: Permalien:

en: Post Type Archive
fr_FR: Archives de type de contenu

en: Post Type List
fr_FR: Liste de Type d’article

en: Taxonomy List
fr_FR: Liste de sites web

en: %s value is required
fr_FR: le champ %s est obligatoire

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Actif <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Actif <span class="count">(%s)</span>

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Active
fr_FR: Actif

en: Inactive
fr_FR: Inactif

en: Export
fr_FR: Exporter

en: %s updated.
fr_FR: %s mis à jour.

en: %s deleted.
fr_FR: %s supprimé.

en: %s published.
fr_FR: %s publié.

en: %s saved.
fr_FR: %s sauvegardé.

en: %s submitted.
fr_FR: %s a été soumis.

en: %s scheduled.
fr_FR: %s programmé.

en: %s draft updated.
fr_FR: %s brouillon mis à jour.

en: View
fr_FR: Voir

en: copy
fr_FR: copier

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Block Type
fr_FR: Type de bloc

en: A unique name that identifies the block (without namespace).<br />Note: A block name can only contain lowercase alphanumeric characters and dashes, and must begin with a letter.
fr_FR: Nom unique qui identifie le bloc (sans espace de noms).<br />Remarque : Un nom de bloc ne peut contenir que des caractères alphanumériques minuscules et des tirets, et doit commencer par une lettre.

en: This is a short description for your block.
fr_FR: Ceci est une brève description de votre bloc.

en: Blocks are grouped into categories to help users browse and discover them. The core provided categories are [ common | formatting | layout | widgets | embed ]. Plugins and Themes can also register custom block categories.<br /><br />Plugins and Themes can also register <a href="https://developer.wordpress.org/block-editor/reference-guides/filters/block-filters/#managing-block-categories" target="_blank">custom block categories</a>.
fr_FR: Les blocs sont regroupés en catégories pour aider les utilisateurs à les parcourir et à les découvrir. Les catégories de base fournies sont [ common | formatting | layout | widgets | embed ]. Les plugins et les thèmes peuvent également enregistrer des catégories de blocs personnalisées.<br /><br />Les plugins et les thèmes peuvent également enregistrer <a href="https://developer.wordpress.org/block-editor/reference-guides/filters/block-filters/#managing-block-categories" target="_blank">des catégories de blocs personnalisées</a>.

en: An array of search terms to help user discover the block while searching.<br />One line for each keyword. ie:<br /><br />quote<br />mention<br />cite
fr_FR: Tableau de termes de recherche pour aider l’utilisateur à découvrir le bloc lors de la recherche.<br />Une ligne pour chaque mot-clé. Ie:<br /><br />citer<br />mentionner<br />citer

en: An array of post types to restrict this block type to.
fr_FR: Tableau de types de publication auxquels restreindre ce type de bloc.

en: The display mode for your block. Available settings are "auto", "preview" and "edit". Defaults to "preview".<br /><br /><strong>Preview</strong>: Preview is always shown. Edit form appears in sidebar when block is selected.<br /><strong>Auto</strong>: Preview is shown by default but changes to edit form when block is selected.<br /><strong>Edit</strong>: Edit form is always shown.<br /><br />Note. When in "preview" or "edit" modes, an icon will appear in the block toolbar to toggle between modes.
fr_FR: Le mode d’affichage de votre bloc. Les paramètres disponibles sont auto", "preview" et "edit". La valeur par défaut est « aperçu ».<br /><br /><strong>Preview</strong> : l’aperçu est toujours affiché. Modifier le formulaire apparaît dans la barre latérale lorsque le bloc est sélectionné.<br /><strong>Auto</strong> : l’aperçu est affiché par défaut, mais change pour modifier le formulaire lorsque le bloc est sélectionné.<br /><strong>Edit</strong> : le formulaire d'édition est toujours affiché.<br /><br />Note. En mode "preview" ou "edit", une icône apparaît dans la barre d’outils de bloc pour basculer entre les modes.

en: The default block alignment. Available settings are "left", "center", "right", "wide" and "full". Defaults to an empty string.
fr_FR: Alignement des blocs par défaut. Les paramètres disponibles sont "left", "center", "right", "wide" et "full". Par défaut, il s’agit d’une chaîne vide.

en: The default block text alignment (see supports setting for more info). Available settings are "left", "center" and "right". Defaults to the current language's text alignment.
fr_FR: L’alignement du texte de bloc par défaut (voir le paramètre de prise en charge pour plus d’informations). Les paramètres disponibles sont "left", "center" et "right". Par défaut, l’alignement du texte de la langue actuelle.

en: The default block content alignment (see supports setting for more info). Available settings are "top", "center" and "bottom".<br /><br />When utilising the "Matrix" control type, additional settings are available to specify all 9 positions from “top left” to “bottom right”. Defaults to "top".
fr_FR: L’alignement du contenu de bloc par défaut (voir le paramètre de prise en charge pour plus d’informations). Les paramètres disponibles sont "top", "center" et "bottom".<br /><br />Lors de l’utilisation du type de champ "Matrix", des paramètres supplémentaires sont disponibles pour spécifier les 9 positions de “top left” à “bottom right”. La valeur par défaut est "top".

en: Enable Anchor attribute. Defaults to false
fr_FR: Activez l’attribut Anchor. La valeur par défaut est false

en: Parse the block HTML as JSX for the Inner Block Component to function within the React based block editor.
fr_FR: Analysez le bloc HTML au format JSX pour que le composant de bloc interne fonctionne dans l’éditeur de blocs basé sur React.

en: This property adds block controls which allow the user to change the block’s alignment. Defaults to true. Set to false to hide the alignment toolbar. Set to an array of specific alignment names to customize the toolbar.
fr_FR: Cette propriété ajoute des contrôles de bloc qui permettent à l’utilisateur de modifier l’alignement du bloc. La valeur par défaut est true. Affectez la valeur false pour masquer la barre d’outils d’alignement. Définissez un tableau de noms d’alignement spécifiques pour personnaliser la barre d’outils.

en: Set to an array of specific alignment names to customize the toolbar.<br />One line for each name. ie:<br /><br />left<br />right<br />full
fr_FR: Définissez un tableau de noms d’alignement spécifiques pour personnaliser la barre d’outils.<br />Une ligne pour chaque nom. Ie:<br /><br />left<br />right<br />full

en: This property enables a toolbar button to control the block’s text alignment. Defaults to false. Set to true to show the alignment toolbar button.
fr_FR: Cette propriété active un bouton de barre d’outils pour contrôler l’alignement du texte du bloc. La valeur par défaut est false. Affectez la valeur true pour afficher le bouton de la barre d’outils d’alignement.

en: This property enables a toolbar button to control the block’s inner content alignment. Defaults to false. Set to true to show the alignment toolbar button, or set to "matrix" to enable the full alignment matrix in the toolbar
fr_FR: Cette propriété permet à un bouton de barre d’outils de contrôler l’alignement du contenu interne du bloc. La valeur par défaut est false. Définissez sur true pour afficher le bouton de la barre d’outils d’alignement, ou sur "matrix" pour activer la matrice d’alignement complète dans la barre d’outils

en: This property enables the full height button on the toolbar of a block
fr_FR: Cette propriété active le bouton pleine hauteur dans la barre d’outils d’un bloc

en: This property allows the user to toggle between edit and preview modes via a button. Defaults to true.
fr_FR: Cette propriété permet à l’utilisateur de basculer entre les modes d’édition et d’aperçu via un bouton. La valeur par défaut est true.

en: This property allows the block to be added multiple times. Defaults to true.
fr_FR: Cette propriété permet d’ajouter le bloc plusieurs fois. La valeur par défaut est true.

en: Simple: Specify a Dashicons class or SVG path<br />Colors: Specify colors & Dashicons class
fr_FR: Simple : Spécifier une classe Dashicons ou un chemin SVG<br />Couleurs : Spécifier les couleurs et la classe Dashicons

en: An icon property can be specified to make it easier to identify a block. These can be any of WordPress’ Dashicons, or a custom svg element.
fr_FR: Une propriété d’icône peut être spécifiée pour faciliter l’identification d’un bloc. Il peut s’agir de l’un des Dashicons de WordPress ou d’un élément svg personnalisé.

en: Specifying a background color to appear with the icon e.g.: in the inserter.
fr_FR: Spécification d’une couleur d’arrière-plan à afficher avec l’icône, par exemple : dans l’inserteur.

en: Specifying a color for the icon (optional: if not set, a readable color will be automatically defined)
fr_FR: Spécification d’une couleur pour l’icône (facultatif : si elle n’est pas définie, une couleur lisible sera automatiquement définie)

en: Specifying a dashicon for the block
fr_FR: Spécification d’un dashicon pour le bloc

en: The path to a template file used to render the block HTML. This can either be a relative path to a file within the active theme, parent theme, wp-content directory or a full path to any file.
fr_FR: Chemin d’accès à un fichier de modèle utilisé pour afficher le bloc HTML. Il peut s’agir d’un chemin relatif à un fichier dans le thème actif, le thème parent, le répertoire wp-content ou un chemin complet vers n’importe quel fichier.

en: Instead of providing a render_template, a callback function name may be specified to output the block's HTML.
fr_FR: Au lieu de fournir un render_template, un nom de fonction de rappel peut être spécifié pour générer le code HTML du bloc.

en: The url to a .css file to be enqueued whenever your block is displayed (front-end and back-end). This can either be a relative path to a file within the active theme, parent theme, wp-content directory or a full path to any file.
fr_FR: L’URL d’un fichier .css à mettre en file d’attente chaque fois que votre bloc est affiché (front-end et back-end). Il peut s’agir d’un chemin relatif à un fichier dans le thème actif, le thème parent, le répertoire wp-content ou un chemin complet vers n’importe quel fichier.

en: The url to a .js file to be enqueued whenever your block is displayed (front-end and back-end). This can either be a relative path to a file within the active theme, parent theme, wp-content directory or a full path to any file.
fr_FR: L’URL d’un fichier .js à mettre en file d’attente chaque fois que votre bloc est affiché (front-end et back-end). Il peut s’agir d’un chemin relatif à un fichier dans le thème actif, le thème parent, le répertoire wp-content ou un chemin complet vers n’importe quel fichier.

en: A callback function that runs whenever your block is displayed (front-end and back-end) and enqueues scripts and/or styles.
fr_FR: Une fonction de rappel qui s’exécute chaque fois que votre bloc est affiché (front-end et back-end) et met en file d’attente les scripts et/ou les styles.

en: Block Types
fr_FR: Types de Blocs

en: Edit Block Type
fr_FR: Editer le Type de Bloc

en: New Block Type
fr_FR: Nouveau Type de Bloc

en: Block Type Title
fr_FR: Titre du Type de Bloc

en: Export Block Types
fr_FR: Exporter les types de bloc

en: Select Block Types
fr_FR: Sélectionner les types de bloc

en: No block type available.
fr_FR: Aucun type de bloc dynamique disponible.

en: No block types selected
fr_FR: Aucun type de bloc sélectionné

en: 1 block type exported
fr_FR: 1 type de bloc exporté

en: %s block types exported
fr_FR: %s types de bloc exportés

en: It is recommended to include this code within the <code>acf/init</code> hook (<a href="%s" target="blank">see documentation</a>).
fr_FR: Il est recommandé d’inclure ce code dans le hook <code>acf/init</code> (<a href="%s" target="blank">voir documentation</a>).

en: Import Block Types
fr_FR: Importer des types de bloc

en: 1 block type imported
fr_FR: 1 type de bloc importé

en: %s block types imported
fr_FR: %s types de bloc importés

en: Posts
fr_FR: Articles

en: This block type already exists
fr_FR: Ce type de bloc existe déjà

en: Select bulk action
fr_FR: Sélectionnez l’action groupée

en: Bulk Actions
fr_FR: Actions groupées

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: WP Options Meta
fr_FR: Meta d'Options WP

en: WP Custom Fields
fr_FR: Champs personnalisés WP

en: ACF Options Meta
fr_FR: Meta d'Options ACF

en: ACF Custom Fields
fr_FR: Champs personnalisés ACF

en: Field Type
fr_FR: Type de champ

en: Field Group
fr_FR: Groupe de champs

en: Autoload
fr_FR: Chargement automatique

en: empty
fr_FR: vide

en: Undefined
fr_FR: Indéfini

en: Custom action
fr_FR: Action personnalisée

en: Custom
fr_FR: Personnalisé

en: This action name is reserved
fr_FR: Ce nom d'action est réservé

en: Action name
fr_FR: Nom de l'action

en: Target this action using hooks.
fr_FR: (Facultatif) Ciblez cette action à l’aide de hooks.

en: Email action
fr_FR: Action d'e-mail

en: Email
fr_FR: E-mail

en: (Optional) Target this action using hooks.
fr_FR: (Facultatif) Ciblez cette action à l’aide de hooks.

en: From
fr_FR: De

en: Name <email@domain.com>
fr_FR: Nom <email@domaine.com>

en: To
fr_FR: À

en: email@domain.com
fr_FR: email@domaine.com

en: Reply to
fr_FR: Répondre à

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Render customized email content.
fr_FR: Envoyer un contenu de courrier électronique personnalisé.

en: Render all fields values:
fr_FR: Afficher toutes les valeurs de champs:

en: Render field value:
fr_FR: Afficher une valeur de champ:

en: Content Editor
fr_FR: Éditeur de contenu

en: Raw HTML
fr_FR: HTML brut

en: Attachments
fr_FR: Pièces jointes

en: Dynamic files
fr_FR: Fichiers dynamiques

en: Add file
fr_FR: Ajouter un fichier

en: File
fr_FR: Fichier

en: Select a field or enter a custom value/template tag.
fr_FR: Sélectionnez un champ ou saisissez une valeur personnalisée/une balise modèle.

en: Delete file
fr_FR: Supprimer le fichier

en: Delete file once sent
fr_FR: Supprimer le fichier une fois envoyé

en: Static files
fr_FR: Fichiers statiques

en: Post action
fr_FR: Action d'article

en: Create post
fr_FR: Créer un article

en: Update post
fr_FR: Mettre à jour un article

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Current Post
fr_FR: Article Actuel

en: Current Post Parent
fr_FR: Le parent de l’article actuel

en: Post Selector
fr_FR: Sélecteur d’article

en: Post type
fr_FR: Type de publication

en: Post status
fr_FR: Statuts de l’article

en: Post title
fr_FR: Titre de l’article

en: Generated ID
fr_FR: ID généré

en: #Generated ID
fr_FR: #ID généré

en: Post name
fr_FR: Nom de l’article

en: Post content
fr_FR: Contenu de l’article

en: Post excerpt
fr_FR: Extrait de l’article

en: Post author
fr_FR: Auteur de l’article

en: Current User
fr_FR: Utilisateur Actuel

en: Current Post Author
fr_FR: Auteur de l’article actuel

en: User Selector
fr_FR: Sélecteur d’utilisateur

en: Post date
fr_FR: Date de l’article

en: Date picker
fr_FR: Sélecteur de date

en: Post thumbnail
fr_FR: Miniature de l’article

en: Image Selector
fr_FR: Sélecteur d’image

en: Post parent
fr_FR: Article Parent

en: Post terms
fr_FR: Termes du poste

en: Append terms
fr_FR: Ajouter les termes

en: Save ACF fields
fr_FR: Sauvegarder les champs ACF

en: Which ACF fields should be saved as metadata
fr_FR: Sélectionnez les champs ACF qui doivent être enregistrés en tant que méta données

en: Load Values
fr_FR: Charger les valeurs

en: Fill inputs with values
fr_FR: Remplir les champs avec des valeurs

en: None
fr_FR: Aucun

en: Select a field or enter a field key
fr_FR: Sélectionnez le champ ou entrez une clé de champ

en: Load ACF fields
fr_FR: Charger les champs ACF

en: Select which ACF fields should have their values loaded
fr_FR: Sélectionner les champs ACF dont les valeurs doivent être chargées

en: Redirect action
fr_FR: Action de redirection

en: Redirect
fr_FR: Redirection

en: Action URL
fr_FR: URL de l'action

en: The redirection URL.
fr_FR: L'URL de redirection.

en: Term action
fr_FR: Action de catégorie

en: Create term
fr_FR: Créer une catégorie

en: Update term
fr_FR: Mettre à jour une catégorie

en: Current Term
fr_FR: Catégorie actuelle

en: Current Term Parent
fr_FR: Parent de la catégorie actuelle

en: Term Selector
fr_FR: Sélecteur de catégorie

en: Taxonomy
fr_FR: Taxonomie

en: User action
fr_FR: Action d'utilisateur

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: An error has occured. Please try again
fr_FR: Une erreur est survenue. Veuillez réessayer

en: Invalid e-mail
fr_FR: E-mail invalide

en: Invalid e-mail or password
fr_FR: E-mail ou mot de passe invalide

en: Invalid username
fr_FR: Nom d'utilisateur invalide

en: Invalid username or password
fr_FR: Nom d'utilisateur ou mot de passe invalide

en: E-mail address is already used
fr_FR: L'adresse e-mail est déjà utilisée

en: Username is already used
fr_FR: Le nom d'utilisateur est déjà utilisé

en: Username may not be longer than 60 characters.
fr_FR: Nom d'utilisateur ne peut pas excéder 60 caractères.

en: Create user
fr_FR: Créer un utilisateur

en: Update user
fr_FR: Mettre à jour un utilisateur

en: Log user
fr_FR: Identifier un utilisateur

en: (Optional) Automatically validate fields
fr_FR: (Optionnel) Valider automatiquement les champs

en: Built-in validation
fr_FR: Validation embarquée

en: Login
fr_FR: Connexion

en: Login type
fr_FR: Type de connexion

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: E-mail or username
fr_FR: E-mail ou Nom d'utilisateur

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Remember me
fr_FR: Se souvenir de moi

en: Generate Password
fr_FR: Générer un mot de passe

en: First name
fr_FR: Prénom

en: Last name
fr_FR: Nom

en: Nickname
fr_FR: Pseudo

en: Display name
fr_FR: Nom affiché

en: Website
fr_FR: Site web

en: Role
fr_FR: Rôle

en: Log user once created
fr_FR: Loguer l'utilisateur une fois qu'il a été créé

en: Form
fr_FR: Formulaire

en: General
fr_FR: Général

en: Add actions on form submission
fr_FR: Ajouter des actions à la soumission du formulaire

en: Add action
fr_FR: Ajouter une action

en: Field groups locations rules
fr_FR: Règles d’emplacements des groupes de champs

en: Apply field groups locations rules on front-end display
fr_FR: Appliquer les règles d'emplacement des groupes de champs lors de l'affichage sur le site

en: Honeypot
fr_FR: Pot de miel (piège)

en: Whether to include a hidden input field to capture non human form submission. Defaults to true.
fr_FR: Indique s'il faut inclure un champ de saisie caché pour capturer les soumissions de formulaires non humaines. La valeur par défaut est true.

en: Whether or not to sanitize all $_POST data with the wp_kses_post() function. Defaults to true.
fr_FR: Indique si toutes les données $_POST doivent être nettoyées avec la fonction wp_kses_post(). La valeur par défaut est true.

en: Uploader
fr_FR: Type de téléchargement

en: Whether to use the WP uploader or a basic input for image and file fields. Defaults to 'wp'.
fr_FR: Utilisation de l'uploader de WP ou d'une entrée basique pour les champs image et fichier. La valeur par défaut est "wp".

en: Attributes
fr_FR: Attributs

en: Form attributes
fr_FR: Attributs du formulaire

en: Attributes settings related to the form.
fr_FR: Paramètres d'attributs liés au formulaire.

en: Fields attributes
fr_FR: Attributs des champs

en: Attributes settings related to the fields.
fr_FR: Paramètres d'attributs liés aux champs.

en: Top
fr_FR: Haut

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Field
fr_FR: Champ

en: Above field
fr_FR: Au-dessus de champ

en: Submit button
fr_FR: Bouton de soumission

en: Whether or not to create a form submit button. Defaults to true
fr_FR: Création ou non d'un bouton de soumission de formulaire. La valeur par défaut est true

en: Submit value
fr_FR: Valeur du bouton

en: The text displayed on the submit button
fr_FR: Le texte affiché sur le bouton de soumission

en: HTML used to render the submit button.
fr_FR: HTML utilisé pour afficher le bouton de soumission.

en: Submit spinner
fr_FR: Icône de chargement

en: HTML used to render the submit button loading spinner.
fr_FR: HTML utilisé pour afficher le bouton de chargement du bouton de soumission.

en: Form render
fr_FR: Rendu du formulaire

en: Render customized form HTML. Leave empty to render form normally.
fr_FR: Rendu HTML personnalisé du formulaire. Laisser vide pour afficher le formulaire normalement.

en: Render field group:
fr_FR: Afficher un groupe de champs:

en: Render field:
fr_FR: Afficher un champ:

en: Render all fields:
fr_FR: Afficher tous les champs:

en: Render submit button:
fr_FR: Afficher le bouton de soumission:

en: Hide general error
fr_FR: Masquer l'erreur générale

en: Hide the general error message: "Validation failed. 1 field requires attention"
fr_FR: Masquer le message d'erreur général: "Échec de la validation. 1 champ nécessite une attention particulière"

en: Hide successful re-validation
fr_FR: Masquer une revalidation réussie

en: Hide "Validation successful" notice when an error has been previously thrown
fr_FR: Masquer la mention "Validation réussie" lorsqu'une erreur a été précédemment affichée

en: Hide confirmation on exit
fr_FR: Masquer la confirmation à la sortie

en: Do not prompt user on page refresh
fr_FR: Ne pas avertir l'utilisateur lors du rafraîchissement de la page

en: General error messages
fr_FR: Messages d'erreur généraux

en: Customize general error messages.
fr_FR: Personnaliser les messages d'erreur généraux.

en: Fields errors position
fr_FR: Position des erreurs des champs

en: Choose where to display field errors
fr_FR: Choisir l'endroit où afficher les erreurs de champ

en: Below fields
fr_FR: Sous les champs

en: Group errors
fr_FR: Grouper les erreurs

en: Hide errors
fr_FR: Masquer les erreurs

en: Fields errors class
fr_FR: Classe des erreurs des champs

en: Add class to the error message
fr_FR: Ajouter une classe au message d'erreur

en: Success
fr_FR: Succès

en: The URL to be redirected to after the form is submitted.
fr_FR: L'URL à rediriger après l'envoi du formulaire.

en: This setting is deprecated, use the new "Redirect Action" instead.
fr_FR: Ce paramètre est obsolète, utilisez le nouveau "Action de Redirection" à la place.

en: Hide form
fr_FR: Masquer le formulaire

en: Hide form on successful submission
fr_FR: Masquer le formulaire en cas de soumission réussie

en: Scroll to message
fr_FR: Défiler jusqu'au message

en: Scroll to message on success
fr_FR: Faire défiler le message en cas de succès

en: Success message
fr_FR: Message de succès

en: The message displayed above the form after the submission.
fr_FR: Le message affiché au dessus du formulaire à la soumission.

en: Form updated
fr_FR: Formulaire mis à jour

en: Success wrapper HTML
fr_FR: Wrapper HTML du message de succès

en: HTML used to render the updated message.
fr_FR: HTML utilisé pour afficher le message mis à jour.

en: If used, you have to include the following code <code>%s</code> to print the actual "Success message" above.
fr_FR: Si l'utilisé, vous devez inclure le code suivant <code>%s</code> pour afficher le "message de succès" ci-dessus.

en: Validate Email
fr_FR: Valider l’adresse e-mail

en: Set a unique action slug.
fr_FR: Définissez un identifiant d’action unique.

en: Post updated
fr_FR: Article mis à jour

en: Edit Form
fr_FR: Éditer le formulaire

en: New Form
fr_FR: Nouveau formulaire

en: Form Title
fr_FR: Titre du formulaire

en: Export Forms
fr_FR: Exporter Formulaires

en: Select Forms
fr_FR: Sélectionner Formulaires

en: No form available.
fr_FR: Aucun formulaire disponible.

en: No forms selected
fr_FR: Aucun formulaire sélectionné

en: 1 form exported
fr_FR: 1 formulaire exporté

en: %s forms exported
fr_FR: %s formulaires exportés

en: It is recommended to include this code within the <code>acfe/init</code> hook.
fr_FR: Il est recommandé d’inclure ce code dans le hook <code>acfe/init</code>.

en: Import Forms
fr_FR: Importer des formulaires

en: 1 form imported
fr_FR: 1 formulaire importé

en: %s forms imported
fr_FR: %s formulaires importés

en: Validation failed
fr_FR: Échec de la validation

en: Validation successful
fr_FR: Validation réussie

en: 1 field requires attention
fr_FR: 1 champ demande votre attention

en: %d fields require attention
fr_FR: %d champs demandent votre attention

en: Integration
fr_FR: Intégration

en: Template Tags
fr_FR: Étiquettes de modèle

en: Helpers
fr_FR: Aides

en: Dummy Title & Content Fields
fr_FR: Champs de titre et de contenu factices

en: Hide a Field on Front-End
fr_FR: Masquer un champ sur le front-end

en: Passing Data to a Form
fr_FR: Transmettre des données à un formulaire

en: Using Actions Output Data
fr_FR: Utiliser les données des actions

en: PHP code
fr_FR: Code PHP

en: This form name already exists
fr_FR: Ce nom de formulaire existe déjà

en: No options avaliable.
fr_FR: Aucune option disponible.

en: Option has been deleted
fr_FR: L’option a été supprimée

en: Options have been deleted
fr_FR: Les options on été supprimées

en: Option has been updated
fr_FR: L’option a été mise à jour

en: Option has been added
fr_FR: L’option a été ajoutée

en: Edit field group
fr_FR: Modifier groupe de champs

en: Options Page
fr_FR: Options de la Page

en: The URL slug used to uniquely identify this options page. Defaults to a url friendly version of Menu Title
fr_FR: Le slug d’URL utilisé pour identifier de manière unique cette page d’options. Par défaut, une version conviviale pour l’URL du Titre du menu

en: The title displayed in the wp-admin sidebar. Defaults to Page Title
fr_FR: Le titre affiché dans la barre latérale wp-admin. Titre de page par défaut

en: The capability required for this menu to be displayed to the user. Defaults to edit_posts.<br /><br />Read more about capability here: <a href="https://wordpress.org/support/article/roles-and-capabilities/" target="_blank">https://wordpress.org/support/article/roles-and-capabilities/</a>
fr_FR: Capacité requise pour que ce menu soit affiché à l’utilisateur. La valeur par défaut est edit_posts.<br /><br />En savoir plus sur la capacité ici: <a href="https://wordpress.org/support/article/roles-and-capabilities/" target="_blank">https://wordpress.org/support/article/roles-and-capabilities/</a>

en: The position in the menu order this menu should appear. Defaults to bottom of utility menu items.<br /><br />WARNING: if two menu items use the same position attribute, one of the items may be overwritten so that only one item displays!<br />Risk of conflict can be reduced by using decimal instead of integer values, e.g. 63.3 instead of 63.
fr_FR: La position dans l’ordre de menu de ce menu devrait apparaître. Valeur par défaut au bas des éléments de menu de l’utilitaire.<br /><br />ATTENTION : si deux rubriques de menu utilisent le même attribut position, l’une des rubriques peut être écrasée afin qu’une seule rubrique s’affiche !<br />Le risque de conflit peut être réduit en utilisant des valeurs décimales au lieu de valeurs entières, par exemple 63,3 au lieu de 63.

en: The slug of another WP admin page. if set, this will become a child page.
fr_FR: Le slug d’une autre page d’administration WP. Si elle est définie, cette page deviendra une page enfant.

en: The icon class for this menu. Defaults to default WordPress gear.<br /><br />Read more about dashicons here: <a href="https://developer.wordpress.org/resource/dashicons/" target="_blank">https://developer.wordpress.org/resource/dashicons/</a>
fr_FR: Classe d’icônes de ce menu. Par défaut, l’équipement WordPress est utilisé.<br /><br />En savoir plus sur les dashicons ici: <a href="https://developer.wordpress.org/resource/dashicons/" target="_blank">https://developer.wordpress.org/resource/dashicons/</a>

en: If set to true, this options page will redirect to the first child page (if a child page exists). If set to false, this parent page will appear alongside any child pages. Defaults to true
fr_FR: Si elle est définie sur true, cette page d’options redirigera vers la première page enfant (si une page enfant existe). Si elle est définie sur false, cette page parent apparaîtra à côté des pages enfants. La valeur par défaut est true

en: The <code>$post_id</code> to save/load data to/from. Can be set to a numeric post ID (123), or a string ('user_2'). Defaults to 'options'.
fr_FR: Le <code>$post_id</code> pour enregistrer/charger des données vers/depuis. Peut être défini sur un ID de publication numérique (123) ou une chaîne ('user_2'). La valeur par défaut est 'options'.

en: Whether to load the option (values saved from this options page) when WordPress starts up. Defaults to false.
fr_FR: S’il faut charger l’option (valeurs enregistrées à partir de cette page d’options) au démarrage de WordPress. La valeur par défaut est false.

en: The update button text.
fr_FR: Le texte du bouton de mise à jour.

en: The message shown above the form on submit.
fr_FR: Le message affiché au dessus du formulaire à la soumission.

en: Options Pages
fr_FR: Pages d'Options

en: Edit Options Page
fr_FR: Editer la Page d'Options

en: New Options Page
fr_FR: Nouvelle Page d'Options

en: Options Page Title
fr_FR: Titre de la Page d'Options

en: Export Options Pages
fr_FR: Exporter les Pages d'Options

en: Select Options Pages
fr_FR: Sélectionnez les Pages d'Options

en: No options page available.
fr_FR: Aucune page d'options disponible.

en: No options pages selected
fr_FR: Aucune page d’options sélectionnée

en: 1 options page exported
fr_FR: 1 page d'options exportée

en: %s options pages exported
fr_FR: %s pages d'options exportées

en: Import Options Pages
fr_FR: Importer les Pages d'Options

en: 1 options page imported
fr_FR: 1 page d'options importée

en: %s options pages imported
fr_FR: %s pages d'options importées

en: Menu slug
fr_FR: Identifiant de menu

en: Post ID
fr_FR: ID de l'article

en: Options Updated
fr_FR: Options mis à jour

en: This options page slug already exists
fr_FR: Ce slug de page d’options existe déjà

en: Ready
fr_FR: Prêt

en: Performance Mode is active.
fr_FR: Le mode Performance est actif.

en: The '%s' meta was found on this object and is effective.
fr_FR: La méta '%s' a été trouvée sur cet objet et est effective.

en: Performance Mode is ready.
fr_FR: Le mode Performance est prêt.

en: The '%s' meta will be created when object will be saved.
fr_FR: La méta '%s' sera créée lorsque l’objet sera enregistré.

en: Hybrid meta found
fr_FR: Méta Hybride trouvée

en: Hybrid engine '%s' meta found.
fr_FR: Méta Hybride '%s' trouvée.

en: This meta will be converted to Ultra engine upon save.
fr_FR: Cette méta sera convertie en Ultra lors de la sauvegarde.

en: Ultra meta found
fr_FR: Méta Ultra trouvée

en: Ultra engine '%s' meta found.
fr_FR: Méta Ultra '%s' trouvée.

en: This meta will be converted to Hybrid engine upon save.
fr_FR: Cette méta sera convertie en moteur Hybride lors de la sauvegarde.

en: Performance Mode
fr_FR: Mode Performance

en: Test Drive
fr_FR: Test

en: Rollback
fr_FR: Restauration

en: Engine
fr_FR: Moteur

en: Status
fr_FR: Statut

en: Save as individual meta
fr_FR: Enregistrer en tant que méta individuelle

en: Save the field as an individual meta.
fr_FR: Enregistrez le champ en tant que méta individuel.

en: View post
fr_FR: Voir

en: Preview post
fr_FR: Aperçu

en: %1$s at %2$s
fr_FR: %1$s à %2$s

en: Post Type
fr_FR: Type de publication

en: Post type key. Must not exceed 20 characters and may only contain lowercase alphanumeric characters, dashes, and underscores. See <a href="https://developer.wordpress.org/reference/functions/sanitize_key/" target="_blank">sanitize_key()</a>.
fr_FR: Identifiant de type de publication. Ne doit pas dépasser 20 caractères et ne peut contenir que des caractères alphanumériques, des tirets et des traits de soulignement minuscules. Voir <a href="https://developer.wordpress.org/reference/functions/sanitize_key/" target="_blank">sanitize_key()</a>.

en: A short descriptive summary of what the post type is.
fr_FR: Un petit résumé pour décrire de quel type de post il s'agit.

en: Whether the post type is hierarchical (e.g. page). Allows Parent to be specified. The <code>supports</code> parameter should contain 'page-attributes' to show the parent select box on the editor page. Default false.
fr_FR: Si le type de publication est hiérarchique (par exemple, page). Permet de spécifier Parent. Le <code>supports</code> paramètre doit contenir 'page-attributes' pour afficher la zone de sélection parent sur la page de l’éditeur. Valeur par défaut false.

en: Core feature(s) the post type supports. Serves as an alias for calling <a href="https://developer.wordpress.org/reference/functions/add_post_type_support/" target="_blank">add_post_type_support()</a> directly. Default is an array containing 'title' and 'editor'.
fr_FR: Fonctionnalité(s) principale(s) prise en charge par le type de publication. Sert d’alias pour appeler directement <a href="https://developer.wordpress.org/reference/functions/add_post_type_support/" target="_blank">add_post_type_support()</a>. La valeur par défaut est un tableau contenant 'title' et 'editor'.

en: An array of taxonomy identifiers that will be registered for the post type. Taxonomies can be registered later with <a href="https://developer.wordpress.org/reference/functions/register_taxonomy/" target="_blank">register_taxonomy()</a> or <a href="https://developer.wordpress.org/reference/functions/register_taxonomy_for_object_type/" target="_blank">register_taxonomy_for_object_type()</a>.
fr_FR: Tableau d’identificateurs de taxonomie qui seront enregistrés pour le type de publication. Les taxonomies peuvent être enregistrées ultérieurement avec <a href="https://developer.wordpress.org/reference/functions/register_taxonomy/" target="_blank">register_taxonomy()</a> ou <a href="https://developer.wordpress.org/reference/functions/register_taxonomy_for_object_type/" target="_blank">register_taxonomy_for_object_type()</a>.

en: Controls how the type is visible to authors (<code>show_in_nav_menus</code>, <code>show_ui</code>) and readers (<code>exclude_from_search</code>, <code>publicly_queryable</code>). Default: false.
fr_FR: Contrôle la visibilité du type par les auteurs (<code>show_in_nav_menus</code>, <code>show_ui</code>) et les lecteurs (<code>exclude_from_search</code>, <code>publicly_queryable</code>). Valeur par défaut : false.

en: Whether to exclude posts with this post type from front end search results. Default: value of the opposite of <code>public</code> argument
fr_FR: S’il faut exclure les publications avec ce type de publication des résultats de recherche frontaux. Valeur par défaut : valeur de l’opposé de l’argument <code>public</code>

en: Whether queries can be performed on the front end as part of <code>parse_request()</code>. Default: value of <code>public</code> argument.
fr_FR: Si les requêtes peuvent être exécutées sur le serveur frontal dans le cadre de <code>parse_request()</code>. Valeur par défaut : valeur de l’argument <code>public</code> .

en: Can this post_type be exported. Default: true.
fr_FR: Ce post_type peut-il être exporté? Valeur par défaut : true.

en: Whether to delete posts of this type when deleting a user.<br/><br/>If true, posts of this type belonging to the user will be moved to trash when then user is deleted.<br/><br/>If false, posts of this type belonging to the user will not be trashed or deleted.<br/><br/>If not set (the default), posts are trashed if <code>post_type_supports('author')</code>. Otherwise posts are not trashed or deleted. Default: null.
fr_FR: S’il faut supprimer des publications de ce type lors de la suppression d’un utilisateur.<br/><br/>Si la valeur est true, les messages de ce type appartenant à l’utilisateur seront déplacés vers la corbeille lorsque l’utilisateur sera supprimé.<br/><br/>Si elles sont fausses, les publications de ce type appartenant à l’utilisateur ne seront ni supprimées ni supprimées.<br/><br/>S’il n’est pas défini (valeur par défaut), les publications sont supprimées si <code>post_type_supports('author')</code>. Sinon, les messages ne sont pas supprimés ou supprimés. Valeur par défaut : null.

en: The position in the menu order the post type should appear. <code>show_in_menu</code> must be true. Default: null – defaults to below Comments.
fr_FR: La position dans l’ordre du menu le type de publication doit apparaître. <code>show_in_menu</code> doit être vrai. Valeur par défaut : null – par défaut sous Commentaires.

en: The url to the icon to be used for this menu or the name of the icon from the iconfont (<a href="https://developer.wordpress.org/resource/dashicons/" target="_blank">Dashicons</a>). Default: null – defaults to the posts icon.
fr_FR: L’URL de l’icône à utiliser pour ce menu ou le nom de l’icône de l’iconfont (<a href="https://developer.wordpress.org/resource/dashicons/" target="_blank">Dashicons</a>). Valeur par défaut : null – par défaut sur l’icône des publications.

en: Whether to generate a default UI for managing this post type in the admin. Default: value of <code>public</code> argument
fr_FR: S’il faut générer une interface utilisateur par défaut pour gérer ce type de publication dans l’admin. Valeur par défaut : valeur de l’argument <code>public</code>

en: Where to show the post type in the admin menu. <code>show_ui</code> must be true. Default: value of <code>show_ui</code> argument
fr_FR: Où afficher le type de publication dans le menu d’administration. <code>show_ui</code> doit être vrai. Valeur par défaut : valeur de l’argument <code>show_ui</code>

en: If an existing top level page such as <code>tools.php</code> or <code>edit.php?post_type=page</code>, the post type will be placed as a sub menu of that.
fr_FR: Si une page de niveau supérieur existante telle que <code>tools.php</code> ou <code>edit.php?post_type=page</code>, le type de publication sera placé en tant que sous-menu de celle-ci.

en: Whether post_type is available for selection in navigation menus. Default: value of <code>public</code> argument
fr_FR: Si le post_type est disponible pour la sélection dans les menus de navigation. Valeur par défaut : valeur de l’argument <code>public</code>

en: Whether to make this post type available in the WordPress admin bar. Default: value of <code>show_in_menu</code> argument
fr_FR: S’il faut rendre ce type de publication disponible dans la barre d’administration WordPress. Valeur par défaut : valeur de l’argument <code>show_in_menu</code>

en: Which template file to load for the archive query. Default: <a href="https://developer.wordpress.org/themes/basics/template-hierarchy/" target="_blank">Template hierarchy</a>
fr_FR: Fichier de modèle à charger pour la requête d’archive. Valeur par défaut : <a href="https://developer.wordpress.org/themes/basics/template-hierarchy/" target="_blank">Hiérarchie des modèles</a>

en: Enables post type archives. Default: false
fr_FR: Active les archives de type post. Valeur par défaut : false

en: Will use <code>name</code> as archive slug by default.
fr_FR: Utilisera <code>name</code> comme slug d’archive par défaut.

en: Number of posts to display in the archive page. Default: 10
fr_FR: Nombre de messages à afficher dans la page d’archives. Valeur par défaut : 10

en: Sort retrieved posts by parameter in the archive page. Default: date (<code>post_date</code>).
fr_FR: Triez les posts  récupérés par paramètre dans la page d’archive. Valeur par défaut : date (<code>post_date</code>).

en: Designates the ascending or descending order of the <code>orderby</code> parameter in the archive page. Default: DESC.
fr_FR: Désigne l’ordre croissant ou décroissant du paramètre dans la page d’archive <code>orderby</code> . Valeur par défaut : DESC.

en: Custom field used for the <code>orderby</code> parameter in the archive page
fr_FR: Champ personnalisé utilisé pour le <code>orderby</code> paramètre dans la page d’archive

en: Custom field type (NUMERIC, BINARY, CHAR, DATE, DATETIME, DECIMAL, SIGNED, TIME, UNSIGNED) used for the <code>orderby</code> parameter in the archive page
fr_FR: Type de champ personnalisé (NUMERIC, BINARY, CHAR, DATE, DATETIME, DECIMAL, SIGNED, TIME, UNSIGNED) utilisé pour le paramètre <code>orderby</code> dans la page d’archive

en: Which template file to load for the single query. Default: <a href="https://developer.wordpress.org/themes/basics/template-hierarchy/" target="_blank">Template hierarchy</a>
fr_FR: Fichier de modèle à charger pour la requête de page unique. Valeur par défaut : <a href="https://developer.wordpress.org/themes/basics/template-hierarchy/" target="_blank">Hiérarchie des modèles</a>

en: Triggers the handling of rewrites for this post type. To prevent rewrites, set to false. Default: true and use <code>name</code> as slug
fr_FR: Déclenche la gestion des réécritures pour ce type de publication. Pour empêcher les réécritures, définissez sur false. Valeur par défaut : true et utiliser <code>name</code> comme slug

en: Customize the permalink structure slug. Defaults to the <code>name</code> value. Should be translatable.
fr_FR: Personnalisez le slug de structure de permalien. Valeur par <code>name</code> défaut. Devrait être traduisible.

en: Should the permalink structure be prepended with the front base. (example: if your permalink structure is <code>/blog/</code>, then your links will be: false-><code>/news/</code>, true-><code>/blog/news/</code>). Defaults to true.
fr_FR: Si la structure du permalien doit être précédée de la base avant. (Exemple : si votre structure de permalien est <code>/blog/</code>, alors vos liens seront : false-><code>/news/</code>, true-><code>/blog/news/</code>). La valeur par défaut est true.

en: Should a feed permalink structure be built for this post type. Defaults to <code>has_archive</code> value.
fr_FR: Une structure de permalien feed doit-elle être construite pour ce type de contenu. Valeur par défaut <code>has_archive</code> .

en: Should the permalink structure provide for pagination. Defaults to true.
fr_FR: La structure en permalien devrait-elle prévoir une pagination? La valeur par défaut est true.

en: Add an "Archive" Options Page as submenu of the post type.
fr_FR: Ajoutez une page d’options "Archive" comme sous-menu du type de publication.

en: Number of posts to display on the admin list screen. Default: 10
fr_FR: Nombre de messages à afficher sur l’écran de la liste d’administration. Valeur par défaut : 10

en: Sort retrieved posts by parameter in the admin list screen. Default: date (<code>post_date</code>).
fr_FR: Triez les posts récupérés sur l’écran de liste de l'administration. Valeur par défaut : date (<code>post_date</code>).

en: Designates the ascending or descending order of the <code>orderby</code> parameter in the admin list screen. Default: DESC.
fr_FR: Désigne l’ordre croissant ou décroissant du paramètre sur l’écran de liste de l'administration <code>orderby</code> . Valeur par défaut : DESC.

en: Custom field used for the <code>orderby</code> parameter in the admin list screen
fr_FR: Champ personnalisé utilisé pour le <code>orderby</code> paramètre sur l’écran de liste de l'administration

en: Custom field type (NUMERIC, BINARY, CHAR, DATE, DATETIME, DECIMAL, SIGNED, TIME, UNSIGNED) used for the <code>orderby</code> parameter in the admin list screen
fr_FR: Type de champ personnalisé (NUMERIC, BINARY, CHAR, DATE, DATETIME, DECIMAL, SIGNED, TIME, UNSIGNED) utilisé pour le paramètre <code>orderby</code> sur l’écran de liste de l'administration

en: The string to use to build the read, edit, and delete capabilities.<br />May be passed as an array to allow for alternative plurals when using this argument as a base to construct the capabilities, like this:<br /><br />story<br />stories
fr_FR: Chaîne à utiliser pour créer les fonctionnalités de lecture, de modification et de suppression.<br />Peut être passé sous la forme d’un tableau pour permettre d’autres pluriels lors de l’utilisation de cet argument comme base pour construire les capacités, comme ceci :<br /><br />story<br />stories

en: An array of the capabilities for this post type. Specify capabilities like this:<br /><br />edit_post : edit_book<br />read_post : read_book<br />delete_post : delete_book<br />edit_posts : edit_books<br />publish_posts : publish_books<br />etc...
fr_FR: Tableau des fonctionnalités de ce type de publication. Spécifiez des fonctionnalités comme celle-ci :<br /><br />edit_post : edit_book<br />read_post : read_book<br />delete_post : delete_book<br />edit_posts : edit_books<br />publish_posts : publish_books<br />etc...

en: Whether to use the internal default meta capability handling. Default: null.<br/><br/>If set it to false then standard admin role can't edit the posts types. Then the <code>edit_post</code> capability must be added to all roles to add or edit the posts types.
fr_FR: S’il faut utiliser la gestion interne des méta par défaut. Valeur par défaut : null.<br/><br/>S’il est défini sur false, le rôle d’administrateur standard ne peut pas modifier les types de publication. Ensuite, la fonctionnalité <code>edit_post</code> doit être ajoutée à tous les rôles pour ajouter ou modifier les types de publications.

en: Whether to expose this post type in the REST API. Must be true to enable the Gutenberg editor. Default: false.
fr_FR: S’il faut exposer ce type de publication dans l’API REST. Doit être true pour activer l’éditeur Gutenberg. Valeur par défaut : false.

en: The base slug that this post type will use when accessed using the REST API: Default: <code>name</code>.
fr_FR: Le slug de base que ce type de publication utilisera lors de l’accès à l’aide de l’API REST : Valeur par défaut : <code>name</code>.

en: An optional custom controller to use instead of <a href="https://developer.wordpress.org/reference/classes/wp_rest_posts_controller/" target="_blank">WP_REST_Posts_Controller</a>. Must be a subclass of <a href="https://developer.wordpress.org/reference/classes/wp_rest_controller/" target="_blank">WP_REST_Controller</a>. Default: <a href="https://developer.wordpress.org/reference/classes/wp_rest_posts_controller/" target="_blank">WP_REST_Posts_Controller</a>.
fr_FR: Un contrôleur personnalisé facultatif à utiliser à la place de <a href="https://developer.wordpress.org/reference/classes/wp_rest_posts_controller/" target="_blank">WP_REST_Posts_Controller</a>. Doit être une sous-classe de <a href="https://developer.wordpress.org/reference/classes/wp_rest_controller/" target="_blank">WP_REST_Controller</a>. Valeur par défaut : <a href="https://developer.wordpress.org/reference/classes/wp_rest_posts_controller/" target="_blank">WP_REST_Posts_Controller</a>.

en: Edit Post Type
fr_FR: Editer le type de publication

en: New Post Type
fr_FR: Nouveau type de publication

en: Post Type Label
fr_FR: Nom du type de publication

en: Export Post Types
fr_FR: Exporter des types de publication

en: Select Post Types
fr_FR: Sélectionnez le type article

en: No post type available.
fr_FR: Aucun type de publication dynamique disponible.

en: No post types selected
fr_FR: Aucun type de publication sélectionné

en: 1 post type exported
fr_FR: 1 type de publication exporté

en: %s post types exported
fr_FR: %s types de publication exportés

en: It is recommended to include this code within the <code>init</code> hook (<a href="%s" target="blank">see documentation</a>).
fr_FR: Il est recommandé d’inclure ce code dans le hook <code>init</code> (<a href="%s" target="blank">voir documentation</a>).

en: Import Post Types
fr_FR: Importer des types de publication

en: 1 post type imported
fr_FR: 1 type de publication importé

en: %s post types imported
fr_FR: %s types de publication importés

en: This post type already exists
fr_FR: Ce type de publication existe déjà

en: This post type is reserved
fr_FR: Ce type de publication est réservé

en: The name of the taxonomy. Name should only contain lowercase letters and the underscore character, and not be more than 32 characters long (database structure restriction)
fr_FR: Nom de la taxonomie. Le nom ne doit contenir que des lettres minuscules et le caractère de soulignement, et ne doit pas dépasser 32 caractères (restriction de structure de la base de données)

en: Include a description of the taxonomy
fr_FR: Ajouter une description de la taxonomie

en: Is this taxonomy hierarchical (have descendants) like categories or not hierarchical like tags. Default: false
fr_FR: Cette taxonomie est-elle hiérarchique (avec des descendants) comme des catégories ou non hiérarchique comme les tags. Valeur par défaut : false

en: The name of the object type for the taxonomy object. Object-types can be built-in Post Type or any Custom Post Type that may be registered. Default is None.
fr_FR: Nom du type d’objet de l’objet de taxonomie. Les types d’objets peuvent être des types de publication intégrés ou tout type de publication personnalisé pouvant être enregistré. La valeur par défaut est Aucun.

en: Whether a taxonomy is intended for use publicly either via the admin interface or by front-end users. The default settings of <code>publicly_queryable</code>, <code>show_ui</code>, and <code>show_in_nav_menus</code> are inherited from <code>public</code>. Default: true.
fr_FR: Si une taxonomie est destinée à être utilisée publiquement, soit via l’interface d’administration, soit par les utilisateurs frontaux. Les paramètres par défaut de <code>publicly_queryable</code>, <code>show_ui</code>, et <code>show_in_nav_menus</code> sont hérités de <code>public</code>. Valeur par défaut : true.

en: Whether the taxonomy is publicly queryable. Default: value of <code>public</code>
fr_FR: Si la taxonomie est publiquement visible. Valeur par défaut : valeur de <code>public</code>

en: A function name that will be called when the count of an associated <code>object_type</code>, such as post, is updated. Works much like a hook. Default: None.
fr_FR: Nom de fonction qui sera appelé lors de la mise à jour du nombre d’un <code>object_type</code>, tel qu'un post. Fonctionne un peu comme un hook. Valeur par défaut : Aucune.

en: Provide a callback function for the meta box display. If not set, <a href="https://developer.wordpress.org/reference/functions/post_categories_meta_box/" target="_blank">post_categories_meta_box()</a> is used for hierarchical taxonomies, and <a href="https://developer.wordpress.org/reference/functions/post_tags_meta_box/" target="_blank">post_tags_meta_box()</a> is used for non-hierarchical. If false, no meta box is shown. Default: null.
fr_FR: Fournissez une fonction de retour pour l’affichage de la meta box. S’il n’est pas défini, <a href="https://developer.wordpress.org/reference/functions/post_categories_meta_box/" target="_blank">post_categories_meta_box()</a> est utilisé pour les taxonomies hiérarchiques et <a href="https://developer.wordpress.org/reference/functions/post_tags_meta_box/" target="_blank">post_tags_meta_box()</a> est utilisé pour les taxonomies non hiérarchiques. Si la valeur est false, aucune meta-box n’est affichée. Valeur par défaut : null.

en: Whether terms in this taxonomy should be sorted in the order they are provided to <code>wp_set_object_terms()</code>. Default null which equates to false.
fr_FR: Si les termes de cette taxonomie doivent être triés dans l’ordre dans lequel ils sont fournis à <code>wp_set_object_terms()</code>. Valeur par défaut null égale à false.

en: Whether to generate and allow a UI for managing terms in this taxonomy in the admin. Default: value of <code>public</code>.
fr_FR: S’il faut générer et autoriser une interface utilisateur pour gérer les termes de cette taxonomie dans l’administration. Valeur par défaut : valeur de <code>public</code>.

en: Whether to show the taxonomy in the admin menu. If true, the taxonomy is shown as a submenu of the object type menu. If false, no menu is shown. <code>show_ui</code> must be true. Default: value of <code>show_ui</code>.
fr_FR: S’il faut afficher la taxonomie dans le menu d’administration. Si la valeur est true, la classification est affichée sous la forme d’un sous-menu du menu Type d’objet. Si la valeur est false, aucun menu ne s’affiche. <code>show_ui</code> doit être vrai. Valeur par défaut : valeur de <code>show_ui</code>.

en: Makes this taxonomy available for selection in navigation menus. Default: value of <code>public</code>.
fr_FR: Permet de sélectionner cette taxonomie dans les menus de navigation. Valeur par défaut : valeur de <code>public</code>.

en: Whether to list the taxonomy in the Tag Cloud Widget controls. Default: value of <code>show_ui</code>.
fr_FR: S’il faut répertorier la taxonomie dans les contrôleurs Tag Cloud Widget. Valeur par défaut : valeur de <code>show_ui</code>.

en: Whether to show the taxonomy in the quick/bulk edit panel. Default: value of <code>show_ui</code>.
fr_FR: S’il faut afficher la taxonomie dans le panneau d’édition rapide/groupée. Valeur par défaut : valeur de <code>show_ui</code>.

en: Whether to display a column for the taxonomy on its post type listing screens. Default: false.
fr_FR: S’il faut afficher une colonne pour la taxonomie sur ses écrans de liste de type de publication. Valeur par défaut : false.

en: Which template file to load for the archive query. Default: <a href="https://developer.wordpress.org/themes/basics/template-hierarchy/">Template hierarchy</a>
fr_FR: Fichier de modèle à charger pour la requête d’archive. Valeur par défaut : <a href="https://developer.wordpress.org/themes/basics/template-hierarchy/">Hiérarchie des modèles</a>

en: Sort retrieved posts by parameter in the archive page. Defaults: date (<code>post_date</code>).
fr_FR: Triez les posts récupérés par sur la page d’archive. Valeur par défaut : date (<code>post_date</code>).

en: Designates the ascending or descending order of the <code>orderby</code> parameter in the archive page. Defaults: DESC.
fr_FR: Désigne l’ordre croissant ou décroissant du paramètre <code>orderby</code> sur la page d’archive. Valeur par défaut : DESC.

en: Set to false to prevent automatic URL rewriting a.k.a. "pretty permalinks". Pass an argument array to override default URL settings for permalinks
fr_FR: Réglez sur false pour empêcher la réécriture automatique des URL alias « pretty permalinks ». Transmettre un tableau d’arguments pour remplacer les paramètres d’URL par défaut pour les permaliens

en: Used as pretty permalink text (i.e. <code>/tag/</code>). Default: value of <code>name</code>
fr_FR: Utilisé comme texte de permalien (c’est-à-dire <code>/tag/</code>). Valeur par défaut : valeur de <code>name</code>

en: Allowing permalinks to be prepended with front base. Default: true.
fr_FR: Permettre aux permaliens d’être précédés de la base "front". Valeur par défaut : true.

en: Either hierarchical rewrite tag or not. Default: false.
fr_FR: Balise de réécriture hiérarchique ou non. Valeur par défaut : false.

en: Number of terms to display on the admin list screen
fr_FR: Nombre de termes à afficher sur l’écran de liste de l'administration

en: Sort retrieved terms by parameter in the admin list screen. Accepts term fields <code>name</code>, <code>slug</code>, <code>term_group</code>, <code>term_id</code>, <code>id</code>, <code>description</code>, <code>parent</code>, <code>count</code> (for term taxonomy count), or <code>none</code> to omit the ORDER BY clause
fr_FR: Triez les termes récupérés sur l’écran de liste de l'administration. Accepte les champs <code>name</code>, <code>slug</code>, <code>term_group</code>, <code>term_id</code>, <code>id</code>, <code>description</code>, <code>parent</code>, <code>count</code> (pour le nombre de taxonomies de termes), ou <code>none</code> pour omettre la clause ORDER BY

en: Designates the ascending or descending order of the <code>orderby</code> parameter in the admin list screen. Default: ASC.
fr_FR: Désigne l’ordre croissant ou décroissant du paramètre <code>orderby</code> sur l’écran de liste de l'administration. Valeur par défaut : ASC.

en: An array of labels for this taxonomy. By default tag labels are used for non-hierarchical types and category labels for hierarchical ones.<br /><br />Default: if empty, <code>name</code> is set to <code>label</code> value, and <code>singular_name</code> is set to <code>name</code> value.
fr_FR: Tableau d’étiquettes pour cette taxonomie. Par défaut, les étiquettes de balise sont utilisées pour les types non hiérarchiques et les étiquettes de catégorie pour les types hiérarchiques.<br /><br />Valeur par défaut : si vide, <code>name</code> est défini sur <code>label</code> valeur et <code>singular_name</code> valeur définie <code>name</code> .

en: An array of the capabilities for this taxonomy:<br /><br />manage_terms : edit_posts<br />edit_terms : edit_posts<br />delete_terms : edit_posts<br />assign_terms : edit_posts
fr_FR: Un tableau des capacités de cette taxonomie :<br /><br />manage_terms : edit_posts<br />edit_terms : edit_posts<br />delete_terms : edit_posts<br />assign_terms : edit_posts

en: Whether to include the taxonomy in the REST API. You will need to set this to true in order to use the taxonomy in your gutenberg metablock. Default: false.
fr_FR: S’il faut inclure la taxonomie dans l’API REST. Vous devrez définir cela sur true afin d’utiliser la taxonomie dans votre métabloc gutenberg. Valeur par défaut : false.

en: To change the base url of REST API route. Default: <code>name</code>.
fr_FR: Pour modifier l’URL de base de la route de l’API REST. Valeur par défaut : <code>name</code>.

en: Edit Taxonomy
fr_FR: Editer la Taxonomie

en: New Taxonomy
fr_FR: Nouvelle Taxonomie

en: Taxonomy Label
fr_FR: Nom de la taxonomie

en: Export Taxonomies
fr_FR: Exporter les taxonomies

en: Select Taxonomies
fr_FR: Type de taxonomies

en: No taxonomy available.
fr_FR: Aucune taxonomie dynamique disponible.

en: No taxonomies selected
fr_FR: Aucune taxonomie sélectionnée

en: 1 taxonomy exported
fr_FR: 1 taxonomie exportée

en: %s taxonomies exported
fr_FR: %s taxonomies exportées

en: Import Taxonomies
fr_FR: Importer des Taxonomies

en: 1 taxonomy imported
fr_FR: 1 taxonomie importée

en: %s taxonomies imported
fr_FR: %s taxonomies importées

en: Terms
fr_FR: Termes

en: This taxonomy already exists
fr_FR: Cette taxonomie existe déjà

en: This taxonomy is reserved
fr_FR: Cette taxonomie est réservée

en: Edit Media
fr_FR: Editer le Media

en: Review local changes
fr_FR: Examiner les modifications

en: Loading diff
fr_FR: Chargement de la différence

en: Shift+click: Alternative mode
fr_FR: Shift+click: Mode alternatif

en: Enter a Field Type
fr_FR: Entrez un Type de Champ

en: Enter the Field Label
fr_FR: Entrez le Nom de Champ

en: Hint: Shift+click to bypass this prompt
fr_FR: Astuce: Shift+click pour passer

en: or
fr_FR: ou

en: (this field)
fr_FR: (ce champ)

en: No toggle fields available
fr_FR: Aucun champ de basculement disponible

en: Location not found: %s
fr_FR: Emplacement introuvable : %s

en: Clear
fr_FR: Effacer

en: Maximum items reached ({max} items)
fr_FR: Nombre maximal d’objets atteints ({max} éléments)

en: This field has a limit of {max} {label} {identifier}
fr_FR: Ce champ a une limite de {max} {label} {identifier}

en: layout | layouts
fr_FR[0]: disposition
fr_FR[1]: mises en page

en: Widget updated.
fr_FR: Widget mis à jour.

en: Export Rewrite Rules
fr_FR: Exporter les règles de réécriture

en: Rewrite rules exported.
fr_FR: Réécrire les règles exportées.

en: Export Settings
fr_FR: Exporter les paramètres

en: Export ACF Settings
fr_FR: Exporter les paramètres ACF

en: You can copy and paste the following code to your theme's functions.php file or include it within an external file.
fr_FR: Vous pouvez copier et coller le code suivant dans les fonctions de votre thème.php fichier ou l’inclure dans un fichier externe.

en: Settings exported.
fr_FR: Paramètres exportés.

en: Import Settings
fr_FR: Importer les paramètres

en: Import ACF Settings
fr_FR: Importer les paramètres ACF

en: Settings imported.
fr_FR: Paramètres importés.

en: Save Draft
fr_FR: Enregistrer le Brouillon

en: Preview
fr_FR: Aperçu

en: Post Status
fr_FR: Statuts de l'article

en: Post Visibility
fr_FR: Visibilité de l'article

en: Publish Date
fr_FR: Date de l'article

en: Move to trash
fr_FR: Supprimer

en: Publish/Update
fr_FR: Publier/Mettre à Jour

en: Minor Publishing Actions
fr_FR: Actions de Publication Mineures

en: Misc Publishing Actions
fr_FR: Actions de Publication Diverses

en: Major Publishing Actions
fr_FR: Actions de Publication Majeures

en: Publish Metabox
fr_FR: Métabox de Publication

en: Hint: Shift to bypass this prompt
fr_FR: Astuce: Shift pour passer

en: Selection restrictions
fr_FR: Restrictions de sélection

en: %s requires at least %s selection | %s requires at least %s selections
fr_FR[0]: %s requiert une sélection d'au moins %s
fr_FR[1]: %s exige au moins %s sélections

en: %s allows a maximum of %s selection | %s allows a maximum of %s selections
fr_FR[0]: %s permet un maximum de sélection %s
fr_FR[1]: %s permet un maximum de sélections %s

en: Required Message
fr_FR: Message requis

en: Field Visibility
fr_FR: Champ de visibilité

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Search for address...
fr_FR: Rechercher une adresse …

en: Full Address
fr_FR: Adresse complète

en: Street Number
fr_FR: Numéro de rue

en: Street Name
fr_FR: Nom de la rue

en: City
fr_FR: Ville

en: State
fr_FR: Région

en: State (code)
fr_FR: Région (code)

en: Post code
fr_FR: Code postal

en: Country
fr_FR: Pays

en: Country (code)
fr_FR: Pays (code)

en: Place ID
fr_FR: ID de lieu

en: Allow Countries
fr_FR: Autoriser les pays

en: Limit the search to specific countries
fr_FR: Limiter la recherche à des pays spécifiques

en: All Countries
fr_FR: Tous les pays

en: Search Type
fr_FR: Type de recherche

en: Choose the allowed search type
fr_FR: Choisissez le type de recherche autorisé

en: Geocode (non-business)
fr_FR: Géocode (non professionnel)

en: Regions
fr_FR: Régions

en: Cities
fr_FR: Villes

en: Business
fr_FR: Entreprise

en: Allow Geolocation
fr_FR: Autoriser la géolocalisation

en: Allow the user to find their current location
fr_FR: Permettre à l'utilisateur de trouver sa position actuelle

en: Allow Custom Address
fr_FR: Autoriser les adresses personnalisées

en: Allow the user to enter an address not found in the Google Places API
fr_FR: Permettre à l'utilisateur de saisir une adresse qui ne figure pas dans l'API Google Places

en: API Key
fr_FR: Clé API

en: Individual Sub Fields
fr_FR: Sous-champs individuels

en: Choose which address component should be also saved as an individual sub field
fr_FR: Choisissez la composante de l'adresse qui doit également être enregistrée en tant que sous-champ individuel

en: + Add Subfield
fr_FR: + Ajouter un sous-champ

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Clear location
fr_FR: Effacer l’emplacement

en: Find current location
fr_FR: Trouver l’emplacement actuel

en: Height
fr_FR: Hauteur

en: Autoresize
fr_FR: Mise en forme automatique

en: Height will be based on the editor content
fr_FR: La hauteur sera basée sur le contenu de l’éditeur

en: Top Bar
fr_FR: Barre supérieure

en: Show the menu bar on top of the editor
fr_FR: Afficher la barre de menus en haut de l’éditeur

en: Top Bar Tools
fr_FR: Outils de barre supérieure

en: Inserter
fr_FR: Introducteur

en: Selector
fr_FR: Sélecteur

en: Undo
fr_FR: Annuler

en: Contents
fr_FR: Contenu

en: Inspector
fr_FR: Inspecteur

en: Editor
fr_FR: Éditeur

en: Fixed Toolbar
fr_FR: Barre d’outils fixe

en: Allow Code Editing
fr_FR: Autoriser la modification du code

en: Allow Lock
fr_FR: Autoriser le verrouillage

en: Allow File Upload
fr_FR: Autoriser le téléchargement d’un fichier

en: Allow File Library
fr_FR: Autoriser la bibliothèque de fichiers

en: Allowed Blocks
fr_FR: Blocs autorisés

en: List of all available core blocks
fr_FR: Liste de tous les blocs principaux disponibles

en: + Add block
fr_FR: + Ajouter un bloc

en: Full Size
fr_FR: Taille originale

en: Add title
fr_FR: Ajouter un titre

en: Start writing or type / to choose a block
fr_FR: Commencez à écrire ou saisissez " / " pour choisir un bloc

en: Allow Block Types
fr_FR: Autoriser les types de blocs

en: All block types
fr_FR: Tous types de blocs

en: Block type object
fr_FR: Objet de type bloc

en: Block type name
fr_FR: Nom du type de bloc

en: Toggle All
fr_FR: Sélectionner tout

en: Select Color
fr_FR: Sélectionner une couleur

en: Color Array
fr_FR: Array de la couleur

en: Show advanced settings
fr_FR: Paramètres avancés

en: Render Color Picker with ACF Extended settings
fr_FR: Afficher le sélecteur de couleur avec les paramètres ACF Extended

en: Advanced Color Picker
fr_FR: Sélecteur de couleur avancé

en: Display Style
fr_FR: Style d’affichage

en: Choose how the color picker should be displayed
fr_FR: Choisir comment le sélecteur de couleur doit être affiché

en: Button Label
fr_FR: Nom du bouton

en: Choose the select button label
fr_FR: Choisissez le texte d'affichage du bouton

en: Color Picker
fr_FR: Sélecteur de couleur

en: Display the color wheel
fr_FR: Afficher la roue de sélection de couleur

en: Position Absolute
fr_FR: Position Absolue

en: Open the color wheel over other page elements
fr_FR: Ouvrir la roue de sélection de couleur par-dessus les autres éléments de la page

en: Text Input
fr_FR: Saisie de texte

en: Show the text input allowing to enter a custom color
fr_FR: Autoriser les utilisateurs à entrer des couleurs personnalisés

en: Allow null
fr_FR: Autoriser une valeur « null »

en: Allow users to deselect a color
fr_FR: Autoriser les utilisateurs à désélectionner une couleur

en: Enable RGBA support
fr_FR: Activer le support RGBA

en: Use Theme Colors
fr_FR: Utiliser les couleurs du thème

en: Automatically add colors defined in <code>theme.json</code> and theme <code>editor-color-palette</code>
fr_FR: Ajouter automatiquement les couleurs définies dans <code>theme.json</code> et dans le thème <code>editor-color-palette</code>

en: Custom Colors
fr_FR: Couleurs personnalisées

en: Add custom colors. Enter each choice on a new line. Example:
fr_FR: Ajouter des couleurs personnalisées. Entrez chaque choix sur une nouvelle ligne. Exemple:

en: Border
fr_FR: Bordure

en: Column Border
fr_FR: Bordure de colonne

en: Fields Border
fr_FR: Bordure des champs

en: Endpoint Border
fr_FR: Bordure de point de terminaison

en: Countries
fr_FR: Pays

en: Country array
fr_FR: Tableau de pays

en: Country name
fr_FR: Nom du pays

en: Country code
fr_FR: Code du pays

en: Display Format
fr_FR: Format d’affichage

en: The format displayed when editing a post
fr_FR: Le format affiché lors de la modification d'un poste

en: Custom:
fr_FR: Personnalisé:

en: Display Flags
fr_FR: Afficher les indicateurs

en: Display countries flags
fr_FR: Afficher les drapeaux des pays

en: Group by Continents
fr_FR: Groupe par continents

en: Group countries by their continent
fr_FR: Regrouper les pays par continent

en: Currencies
fr_FR: Devises

en: Allow Currencies
fr_FR: Autoriser les devises

en: All Currencies
fr_FR: Toutes les Devises

en: Currency array
fr_FR: Tableau de devises

en: Currency name
fr_FR: Devise

en: Currency code
fr_FR: Code de la devise

en: Currency symbol
fr_FR: Symbole de la monnaie

en: Group currencies by their continent
fr_FR: Regrouper les monnaies par continent

en: No Weekends
fr_FR: Pas de week-end

en: Date Range Picker
fr_FR: Sélecteur de plages de dates

en: Return Format
fr_FR: Format de retour

en: The format returned via template functions
fr_FR: Le format renvoyé par l'intermédiaire des fonctions de modèle

en: Week Starts On
fr_FR: La semaine débute&nbsp;le

en: Separator
fr_FR: Séparateur

en: Default Date
fr_FR: Date par Défaut

en: Range Restriction
fr_FR: Restriction de plage

en: Custom Ranges
fr_FR: Plages personnalisées

en: Show Dropdowns
fr_FR: Autoriser les menus déroulants

en: Auto Close on Selection
fr_FR: Fermeture automatique lors de la sélection

en: Time Restriction
fr_FR: Restriction de temps

en: Hour Restriction
fr_FR: Restriction d’heures

en: Seconds Restriction
fr_FR: Restriction des secondes

en: Allow Field Groups
fr_FR: Autoriser les groupes de champs

en: All field groups
fr_FR: Tous les groupes de champs

en: Field group object
fr_FR: Objet de groupe de champs

en: Field group key
fr_FR: Clé de groupe de champs

en: Field group ID
fr_FR: ID de groupe de champs

en: Field Types
fr_FR: Types de champ

en: Allow Field Types
fr_FR: Autoriser les types de champs

en: All field types
fr_FR: Tous les types de champ

en: Field type object
fr_FR: Objet de type de champ

en: Field type name
fr_FR: Nom du type de champ

en: Allow Fields
fr_FR: Autoriser les champs

en: All fields
fr_FR: Tous les champs

en: Field object
fr_FR: Objet de champ

en: Field key
fr_FR: Touche de champ

en: Field name
fr_FR: Nom du champ

en: Field ID
fr_FR: Champ – Identifiant

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: Add File
fr_FR: Ajouter un fichier

en: Preview Style
fr_FR: Style d’aperçu

en: Leave blank to use the default upload folder.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser le dossier de téléchargement par défaut.

en: Available template tags:
fr_FR: Modèle de tags disponibles:

en: Current default upload folder:
fr_FR: Dossier de téléchargement par défaut actuel:

en: Upload Folder
fr_FR: Dossier des envois

en: Stylized Button
fr_FR: Bouton stylisé

en: File Count
fr_FR: Nombre de fichiers

en: Allow Multiple Files
fr_FR: Autoriser plusieurs fichiers

en: File name
fr_FR: Nom du fichier

en: Grid System
fr_FR: Système de grille

en: Enable columns mode
fr_FR: Activer le mode colonnes

en: Center
fr_FR: Centre

en: Right
fr_FR: Droite

en: Space evenly
fr_FR: Espace uniforme

en: Space between
fr_FR: Espace entre

en: Space around
fr_FR: Espace autour

en: Align
fr_FR: Aligner

en: Stretch
fr_FR: Étirer

en: Bottom
fr_FR: Bas

en: No Wrap
fr_FR: Une seule ligne

en: Wrap
fr_FR: Envelopper

en: Container
fr_FR: Conteneur

en: Default Col
fr_FR: Col par défaut

en: All sizes
fr_FR: Toutes les tailles

en: Allowed Col
fr_FR: Col Autorisé

en: Resize column
fr_FR: Redimensionner la colonne

en: Dynamic Preview: Iframe
fr_FR: Aperçu dynamique : Iframe

en: Render dynamic previews in isolated iframes
fr_FR: Affiche les aperçus dynamiques dans des iframes isolés

en: Dynamic Preview: Responsive
fr_FR: Aperçu dynamique : Responsive

en: Render responsive icons to switch the flexible content size
fr_FR: Affiche des icônes responsive pour changer la taille du conteneur

en: Fullscreen
fr_FR: Plein écran

en: Desktop
fr_FR: Bureau

en: Tablet
fr_FR: Tablette

en: Layouts Locations Rules
fr_FR: Règles d’emplacements de mise en page

en: Define custom locations rules for each layouts
fr_FR: Définir des règles d’emplacements personnalisées pour chaque mise en page

en: This field requires at least {min} {label} {identifier}
fr_FR: Ce champ a une limite de {min} {label} {identifier}

en: Location Rules
fr_FR: Règles d’emplacement

en: Add rule group
fr_FR: Ajouter un groupe de règles

en: and
fr_FR: et

en: Search Layouts
fr_FR: Recherche les dispositions

en: Allow users to find layouts using text search.
fr_FR: Autorisez les utilisateurs à rechercher les dispositions.

en: Search layouts...
fr_FR: Rechercher une disposition...

en: Not found message
fr_FR: Message Introuvable

en: No results found.
fr_FR: Aucun modèle trouvé.

en: Map Preview
fr_FR: Aperçu de la carte

en: Marker: Image
fr_FR: Marqueur : Image

en: Marker: Size
fr_FR: Marqueur : Taille

en: View: Map Type
fr_FR: Affichage : Type de carte

en: View: Hide UI
fr_FR: Affichage : Masquer l’interface utilisateur

en: View: Hide Zoom Control
fr_FR: Affichage : Masquer le contrôle de zoom

en: View: Hide Map Selection
fr_FR: Affichage : Masquer la sélection de carte

en: View: Hide Fullscreen
fr_FR: Affichage : Masquer en plein écran

en: View: Hide Streetview
fr_FR: Affichage : Masquer Streetview

en: View: Map Style
fr_FR: Affichage : Style de carte

en: Choices
fr_FR: Choix

en: Enter each choice on a new line. Image can be an URL or an attachment ID. For example:
fr_FR: Entrez chaque choix sur une nouvelle ligne. L’image peut être une URL ou un ID de pièce jointe. par exemple:

en: choice1 : 895<br/>choice2 : /image.jpg
fr_FR: choix1 : 895<br/>choix2 : /image.jpg

en: Images Size
fr_FR: Taille des images

en: Array
fr_FR: Tableau

en: Image Sizes
fr_FR: Tailles des images

en: Allow Image Sizes
fr_FR: Autoriser les tailles d’image

en: All image sizes
fr_FR: Entrez les catégories ids séparées par des virgules, par exemple: 3,5,7,95. Pour toutes catégories laissées en blanc

en: Size name
fr_FR: Nom de la taille

en: Size name & dimensions
fr_FR: Nom de la taille &dimensions

en: Size object
fr_FR: Objet de taille

en: Languages
fr_FR: Langues

en: Display languages set in
fr_FR: Langues d’affichage définies dans

en: Allow Languages
fr_FR: Autoriser les langues

en: All Languages
fr_FR: Toutes les langues

en: Language array
fr_FR: Tableau de langues

en: Language name
fr_FR: Nom de la langue

en: Language locale code
fr_FR: Code de paramètres régionaux de langue

en: Display languages flags
fr_FR: Afficher les indicateurs de langues

en: Group languages by their continent
fr_FR: Regrouper les langues par continent

en: Menu Locations
fr_FR: Emplacements de menus

en: Allow Locations
fr_FR: Autoriser les emplacements

en: All locations
fr_FR: Tous les lieux

en: Both (Array)
fr_FR: Les deux (Tableau)

en: Allow Menus
fr_FR: Autoriser les menus

en: All menus
fr_FR: Tous les menus

en: Menu object
fr_FR: Objet de menu

en: Menu name
fr_FR: Nom du menu

en: Menu ID
fr_FR: ID Menu

en: Allow Options Pages
fr_FR: Autoriser les pages d’options

en: All options pages
fr_FR: Toutes les pages d’options

en: Options page object
fr_FR: Objet de page Options

en: Options page name
fr_FR: Nom de la page Options

en: Payment Cart
fr_FR: Panier de paiement

en: Payment Field
fr_FR: Champ de paiement

en: Select the payment field
fr_FR: Sélectionnez le champ de paiement

en: items
fr_FR: articles

en: Enter each choice on a new line with the item price. For example:
fr_FR: Entrez chaque choix sur une nouvelle ligne. L’image peut être une URL ou un ID de pièce jointe. par exemple:

en: Item 1 : 29<br/>Item 2 : 49
fr_FR: Produit 1 : 29<br/>Produit 2 : 49

en: Radio Button
fr_FR: Bouton radio

en: This item doesn't exists. Please try again
fr_FR: Cet élément n'existe pas. Veuillez réessayer

en: Payment Selector
fr_FR: Sélecteur de paiement

en: Credit Card
fr_FR: Carte de crédit

en: Payments Labels
fr_FR: Étiquettes de paiement

en: PayPal Label
fr_FR: Label PayPal

en: Icons
fr_FR: Icônes

en: Payment
fr_FR: Paiement

en: PayPal Checkout
fr_FR: Paiement PayPal

en: Pay now
fr_FR: Payer maintenant

en: Amount cannot be null
fr_FR: Le montant ne peut pas être nul

en: Payment failed
fr_FR: Échec de paiement

en: Your card number is invalid
fr_FR: Votre numéro de carte n’est pas valide

en: Payment cancelled, please try again
fr_FR: Une erreur est survenue, veuillez réessayer

en: Gateways
fr_FR: Passerelles

en: Choose your payment gateways
fr_FR: Choisissez vos passerelles de paiement

en: Amount
fr_FR: Montant

en: The amount to charge
fr_FR: Le montant à facturer

en: Currency
fr_FR: Devise

en: The currency to use
fr_FR: La devise à utiliser

en: A description attached to the payment. Useful for displaying to users
fr_FR: Une description jointe au paiement. Utile pour l’affichage aux utilisateurs

en: Paypal Button
fr_FR: Bouton Paypal

en: The paypal checkout button text
fr_FR: Le texte du bouton Paypal

en: Display Button
fr_FR: Affichager Bouton

en: Stripe: Hide Postal Code
fr_FR: Stripe: Cacher le Code Postal

en: Hide Stripe's postal code field validation which can be displayed in specific cases
fr_FR: Cache le code postal de validation Stripe qui peut apparaître dans ces cas spécifiques

en: Your Stripe Test API Keys
fr_FR: Vos clés API Stripe test

en: Public key
fr_FR: Clé publique

en: Your Stripe Production API Keys
fr_FR: Vos clés API Stripe Production

en: Your PayPal Sandbox Credentials
fr_FR: Vos informations d’identification sandbox PayPal

en: Merchant ID
fr_FR: ID du Marchand

en: Your PayPal Production Credentials
fr_FR: Vos informations d’identification de production PayPal

en: Switch API mode
fr_FR: Changer de mode API

en: Gateway
fr_FR: Passerelle

en: Items
fr_FR: Articles

en: IP Address
fr_FR: Adresse IP

en: Payment ID
fr_FR: ID du Paiement

en: Payment Object
fr_FR: Objet de Paiement

en: Phone Number
fr_FR: Numéro de téléphone

en: All countries
fr_FR: Tous les pays

en: Preferred Countries
fr_FR: Pays préférés

en: Default Country
fr_FR: Pays par défaut

en: Geolocation
fr_FR: Géolocalisation

en: Lookup the user's country based on their IP address using <a href='https://ipinfo.io/' target='_blank'>IPinfo.io</a>
fr_FR: Rechercher le pays de l'utilisateur basé sur son IP en utilisant <a href='https://ipinfo.io/' target='_blank'>IPinfo.io</a>

en: Geolocation API token
fr_FR: API token de géolocalisation

en: Native Names
fr_FR: Noms natifs

en: National Mode
fr_FR: Mode local

en: Allow Dropdown
fr_FR: Autoriser dropdown

en: Separate Dial Code
fr_FR: Indicatif téléphonique distinct

en: Phone Array
fr_FR: Tableau de téléphone

en: National Number
fr_FR: Numéro de téléphone National

en: International Number
fr_FR: Numéro de téléphone international

en: Additional Settings
fr_FR: Réglages supplémentaires

en: Additional settings such as "National Number", "International Number" return formats and phone number server validation are available when using the <a href="https://github.com/giggsey/libphonenumber-for-php" target="_blank">Libphonenumber for PHP</a> library.<br /><br />You can install this library manually or with the <a href="https://www.acf-extended.com/addons/acf-extended-pro-libphonenumber.zip" target="_blank">ACF Extended: Phone Number Library Addon</a> plugin.
fr_FR: Des réglages supplémentaires tels que "Numéro de téléphone national", "Numéro de téléphone international" en tant que format de retour et la validation du numéro de téléphone côté serveur deviennent disponibles en utilisant la librairie <a href="https://github.com/giggsey/libphonenumber-for-php" target="_blank">Libphonenumber for PHP</a>.<br />Vous pouvez l'installer manuellement ou télécharger le plugin <a href="https://www.acf-extended.com/addons/acf-extended-pro-libphonenumber.zip" target="_blank">ACF Extended: Phone Number Library Addon</a>.

[ctx: Phone Number JS invalidPhoneNumber]
en: Invalid Phone Number
fr_FR: Numéro de téléphone invalide

[ctx: Phone Number JS invalidCountry]
en: Invalid Country
fr_FR: Pays invalide

[ctx: Phone Number JS phoneNumberTooShort]
en: Phone Number is too short
fr_FR: Le numéro de téléphone est trop court

[ctx: Phone Number JS phoneNumberTooLong]
en: Phone Number is too long
fr_FR: Le numéro de téléphone est trop long

en: Invalid Phone Number
fr_FR: Numéro de téléphone invalide

en: Invalid Country
fr_FR: Pays invalide

en: Post Field
fr_FR: Champ d'Article

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Excerpt
fr_FR: Extrait

en: Featured Image
fr_FR: Image à la une

en: Permalink
fr_FR: Permalien

en: Revisions
fr_FR: Révisions

en: Revisions List
fr_FR: Liste des révisions

en: Trackbacks
fr_FR: Rétroliens

en: Visibility
fr_FR: Visibilité

en: Post Formats
fr_FR: Formats d'articles

en: Allow Formats
fr_FR: Autoriser les formats

en: All Formats
fr_FR: Tous les formats

en: Allow Post Creation
fr_FR: Autoriser la création de publication

en: Allow Post Edit
fr_FR: Autoriser la publication de la modification

[ctx: post]
en: Add New
fr_FR: Ajouter

en: No Preference
fr_FR: Pas de préférence

en: Templates
fr_FR: Modèles

en: Allow Templates
fr_FR: Autoriser les modèles

en: All templates
fr_FR: Tous les modèles

en: Template ID
fr_FR: ID du Template

en: Template name
fr_FR: Nom du modèle

en: Default Rounded
fr_FR: Arrondi par défaut

en: Small Rounded
fr_FR: Petit arrondi

en: Alternative
fr_FR: Alternatif

en: Alternative Rounded
fr_FR: Arrondi alternatif

en: Auto initialization
fr_FR: Initialisation automatique

en: Automatically initialize TinyMCE when shown
fr_FR: Initialiser automatiquement de TinyMCE lorsqu’il est affiché

en: Valid Elements
fr_FR: Éléments valides

en: Set custom valid HTML tags
fr_FR: Définir des balises HTML valides personnalisées

en: Custom Style
fr_FR: Style personnalisé

en: Add multiple files separated with comma
fr_FR: Ajouter plusieurs fichiers séparés par une virgule

en: Disable WP Style
fr_FR: Désactiver le style WP

en: Remove TinyMCE builtin stylesheets
fr_FR: Supprimer les feuilles de style intégrées TinyMCE

en: Disable Resize
fr_FR: Désactiver le redimensionnement

en: Remove the editor resize functionality
fr_FR: Supprimer la fonctionnalité de redimensionnement de l’éditeur

en: Disable Path
fr_FR: Désactiver le chemin d’accès

en: Hide the editor path status bar
fr_FR: Masquer la barre d’état du chemin d’accès de l’éditeur

en: Menu Bar
fr_FR: Barre de menu

en: Transparent Editor
fr_FR: Éditeur transparent

en: Set the editor's background as transparent
fr_FR: Définir l’arrière-plan de l’éditeur comme transparent

en: Merge Toolbars
fr_FR: Fusionner les barres d’outils

en: Glue editor toolbars together
fr_FR: Coller les barres d’outils de l’éditeur ensemble

en: Customize Toolbar
fr_FR: Personnaliser la barre d’outils

en: + Add button
fr_FR: + Ajouter bouton

en: Custom Toolbar Buttons
fr_FR: Boutons de barre d’outils personnalisés

en: List
fr_FR: Liste

en: WP Dashboard
fr_FR: Tableau de bord WP

en: Menu Item Depth
fr_FR: Profondeur de l’élément de menu

en: is less than
fr_FR: est inférieur à

en: is less or equal to
fr_FR: est inférieur ou égal à

en: is greater than
fr_FR: est supérieur à

en: is greater or equal to
fr_FR: est supérieur ou égal à

en: Menu Item Type
fr_FR: Type d’entrée de menu

en: Post Author Role
fr_FR: Rôle d’auteur de publication

en: Post Author
fr_FR: Auteur de l’article

en: Post Date Time
fr_FR: Date de publication, heure

en: Post Date
fr_FR: Date de l'article

en: Post Path
fr_FR: Chemin de publication

en: contains
fr_FR: contient

en: doesn't contains
fr_FR: ne contient pas

en: starts with
fr_FR: commence par

en: doesn't starts with
fr_FR: ne commence pas par

en: ends with
fr_FR: se termine par

en: doesn't ends with
fr_FR: ne finit pas par

en: matches regex
fr_FR: correspond au regex

en: doesn't matches regex
fr_FR: ne correspond pas à la regex

en: Post Screen
fr_FR: Écran de publication

en: Post Slug
fr_FR: Jeton d'article

en: Post Time
fr_FR: Heure de l’article

en: Post Title
fr_FR: Titre de l'article

en: WP Settings
fr_FR: Paramètres WordPress

[ctx: settings screen]
en: General
fr_FR: Général

en: Writing
fr_FR: Ecriture

en: Reading
fr_FR: En train de lire

en: Media
fr_FR: Média

en: Permalinks
fr_FR: Permaliens

en: Taxonomy Term Name
fr_FR: Nom du terme de taxonomie

en: Taxonomy Term Parent
fr_FR: Parent du terme de taxonomie

en: Taxonomy Term Slug
fr_FR: Terme de taxonomie Slug

en: Taxonomy Term Type
fr_FR: Type de terme de taxonomie

en: Top Level Term (no parent)
fr_FR: Terme de niveau supérieur (aucun parent)

en: Parent Term (has children)
fr_FR: Terme parent (a des enfants)

en: Child Term (has parent)
fr_FR: Terme enfant (a un parent)

en: Taxonomy Term
fr_FR: Terme de taxonomie

en: Cart page
fr_FR: Page panier

en: Checkout page
fr_FR: Page de paiement

en: My account page
fr_FR: Page Mon compte

en: Shop page
fr_FR: Page boutique

en: Terms and conditions
fr_FR: Termes et conditions

en: Import available
fr_FR: Import disponible

en: Review local JSON changes
fr_FR: Examiner les modifications JSON

en: Review local PHP changes
fr_FR: Examiner les modifications PHP

en: Sync changes
fr_FR: Synchroniser les changements

en: Item synchronised. | %s items synchronised.
fr_FR[0]: Elément synchronisé.
fr_FR[1]: %s éléments synchronisés.

en: Item duplicated. | %s items duplicated.
fr_FR[0]: Elément dupliqué.
fr_FR[1]: %s éléments dupliqués.

en: Duplicate this item
fr_FR: Dupliquer cet élément

en: Sync from Database
fr_FR: Synchroniser depuis la Base de Données

en: Sync from JSON file
fr_FR: Synchroniser depuis le fichier JSON

en: Sync from PHP file
fr_FR: Synchroniser depuis le fichier PHP

en: Invalid parameter(s).
fr_FR: Paramètre(s) invalide(s)

en: Sorry, this item is unavailable for diff comparison.
fr_FR: Désolé, cet élément est indisponible à la comparaison.

en: Database item
fr_FR: Elément de Base de Données

en: JSON file
fr_FR: Fichier JSON

en: PHP file
fr_FR: Fichier PHP

en: Last updated: %s
fr_FR: Dernière mise à jour: %s

en: No orphan meta found
fr_FR: Aucune donnée meta orpheline trouvée

en: Deleted meta
fr_FR: Meta supprimées

en: Object data
fr_FR: Données objet

en: Meta count
fr_FR: Nombre de meta

en: Clean
fr_FR: Nettoyer

en: Post Object
fr_FR: Objet de l'article

en: Term Object
fr_FR: Objet du terme

en: User Object
fr_FR: Objet utilisateur

en: Options Page Object
fr_FR: Objet de Page Options

en: Post Type Object
fr_FR: Object du type de publication

en: Taxonomy Object
fr_FR: Objet de la taxonomie

en: Users
fr_FR: Utilisateurs

en: Option action
fr_FR: Action d'option

en: Which ACF fields should have their values loaded
fr_FR: Sélectionner les champs ACF dont les valeurs doivent être chargées

en: Ajax submission
fr_FR: Soumission Ajax

en: Enable Ajax form submission
fr_FR: Activer la soumission de formulaire Ajax

en: Set as Global Conditional Logic
fr_FR: Définir comme logique conditionnelle globale

en: Rewrite Rules
fr_FR: Règles de réécriture

en: No options pages
fr_FR: Aucune pages d’options

en: Script finished.
fr_FR: Script terminé.

en: No scripts avaliable.
fr_FR: Aucun script disponible.

en: Run now
fr_FR: Exécuter maintenant

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
fr_FR: Désolé, vous n'êtes pas autorisé à accéder à cette page.

en: Items left
fr_FR: Objets restants

en: Time left
fr_FR: Temps restant

en: Timer
fr_FR: Minuteur

en: Template
fr_FR: Modèle

en: is equal to
fr_FR: est égal à

en: No templates found
fr_FR: Aucun modèle trouvé

en: The template name.
fr_FR: Nom du modèle.

en: The Dynamic Templates module let you manage default ACF values in an advanced way. In order to start, you need to connect a field group to a specific template. Head over the Field Groups administration, select the field group of your choice and scroll down to the location settings. To connect a field group to a template, choose a classic location (like Post Type = Post) and add a new rule using the “AND” operator. Select the rule "Dynamic Template" under "Forms", then choose your template and save the field group.
fr_FR: Le module Modèles dynamiques vous permet de gérer les valeurs ACF par défaut de manière avancée. Pour commencer, vous devez connecter un groupe de champs à un modèle spécifique. Rendez-vous sur l’administration des groupes de champs, sélectionnez le groupe de champs de votre choix et faites défiler jusqu’aux paramètres d’emplacement. Pour connecter un groupe de champs à un modèle, choisissez un emplacement classique (comme Type de publication = Post) et ajoutez une nouvelle règle à l’aide de l’opérateur « ET ». Sélectionnez la règle « Modèle dynamique » sous « Formulaires », puis choisissez votre modèle et enregistrez le groupe de champs.

en: You can now fill up the template page, values will be automatically loaded for the location it is tied to if the user never saved anything. In this screenshot, there is a different template for the "Post Type: Page" & the "Post Type: Post" while using the same field group.
fr_FR: Vous pouvez maintenant remplir la page du modèle, les valeurs seront automatiquement chargées pour l’emplacement auquel elle est liée si l’utilisateur n’a jamais rien enregistré. Dans cette capture d’écran, il existe un modèle différent pour le « Type de publication: Page » et le « Type de publication: Publication » tout en utilisant le même groupe de champs.

en: The Dynamic Template design is smart enough to fulfill complex scenarios. For example, one single template can be used in conjunction with as many field group location as needed. It is also possible to add multiple field groups into a single template to keep things organized.
fr_FR: La conception du modèle dynamique est suffisamment intelligente pour répondre à des scénarios complexes. Par exemple, un seul modèle peut être utilisé conjointement avec autant d’emplacements de groupe de champs que nécessaire. Il est également possible d’ajouter plusieurs groupes de champs dans un seul modèle pour garder les choses organisées.

en: <u>Note:</u> Template values will be loaded when the user haven't saved any data related to the said values. Typically in a "New Post" situation. If the user save a value, even an empty one, the template won't be loaded.
fr_FR: <u>Note:</u> Le modèle sera chargé sur une page dans le cas où l’utilisateur n'a jamais sauvegardé de meta donnée. Généralement dans une situation de « création d'article ». Si l’utilisateur enregistre une meta-donnée, même vide, le modèle ne sera pas chargé.

en: Edit Template
fr_FR: Modifier le modèle

en: New Template
fr_FR: Nouveau modèle

en: Template Title
fr_FR: Titre du Modèle

en: Export Templates
fr_FR: Exporter des modèles

en: Select Templates
fr_FR: Sélectionner les modèles

en: No template available.
fr_FR: Aucun modèle disponible.

en: No templates selected
fr_FR: Aucun modèle sélectionné

en: 1 template exported
fr_FR: 1 modèle exporté

en: %s templates exported
fr_FR: %s modèles exportés

en: Import Templates
fr_FR: Importer un modèle

en: 1 template imported
fr_FR: 1 modèle importé

en: %s templates imported
fr_FR: %s modèles importés

en: Locations
fr_FR: Emplacements

en: You are currently editing a Dynamic Template.
fr_FR: Vous modifiez actuellement un modèle dynamique.

en: This template already exists
fr_FR: Ce modèle existe déjà

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
fr_FR: Il existe une nouvelle version disponible de %1$s. %2$s Afficher la version %3$s details %4$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
fr_FR: Il y a une nouvelle version disponible de %1$s. %2$s Afficher la version %3$s détails %4$s ou %5$s mettre à jour maintenant %6$s.

en: You do not have permission to install plugin updates
fr_FR: Vous n’avez pas la permission d’installer les mises à jour de l’extension

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Deactivate License
fr_FR: Désactiver la licence

en: Activate License
fr_FR: Activer la licence

en: ACF Extended: License Information
fr_FR: ACF Extended : informations de licence

en: License Key
fr_FR: Clé de licence

en: Manage License
fr_FR: Gérer la license

en: To unlock updates, please enter your license key below. If you don't have a licence key, please see <a href="%s" target="_blank">details & pricing</a>.
fr_FR: Pour débloquer les mises à jour, veuillez saisir votre clé de licence ci-dessous. Si vous n’en possédez pas encore une, jetez un œil à nos <a href="%s" target="_blank">détails & tarifs</a>.

en: Don't have an ACF PRO license? %s
fr_FR: Vous n'avez pas de license ACF Extended Pro? %s

en: License Status
fr_FR: Status de la license

en: View pricing & purchase
fr_FR: Voir les prix & acheter

en: ACF Extended: Update Information
fr_FR: ACF Extended : informations de mise à jour

en: Current Version
fr_FR: Version Actuelle

en: Latest Version
fr_FR: Dernière version

en: Update Available
fr_FR: Mise à jour disponible

en: Update Plugin
fr_FR: Mettre à jour l'extension

en: Please enter your license key above to unlock updates
fr_FR: Ajouter une clé pour obtenir les futures mise à jour

en: Check Again
fr_FR: Vérifier à nouveau

en: Check For Updates
fr_FR: Vérifier les mises à jour

en: An error occurred, please try again.
fr_FR: Une erreur est survenue, veuillez réessayer.

en: Your license key has expired.
fr_FR: Votre clé de licence a expiré.

en: Your license key has been disabled.
fr_FR: Votre clé de licence a été désactivée.

en: Licence key invalid.
fr_FR: Clé de licence non valide.

en: Your license is not active for this URL.
fr_FR: Votre licence n'est pas active pour cette URL.

en: This appears to be an invalid license key for ACF Extended Pro.
fr_FR: Cette clé de licence semble être invalide pour ACF Extended Pro.

en: Your license key has reached its activation limit.
fr_FR: Votre clé de licence a atteint sa limite d'activation.

en: <b>Licence key activated</b>. Updates are now enabled.
fr_FR: <b>Clé de licence activée</b>. Les mises à jour sont maintenant activées.

note: Description of the plugin/theme
en: All-in-one enhancement suite that improves WordPress & Advanced Custom Fields.
fr_FR: Suite d’amélioration tout-en-un qui améliore WordPress & Advanced Custom Fields.
